Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Çocuğu olan ailelere 1.259 TL para ödemesi yapılıyor! Herkes PTT’den başvursun

150 bin çocuğun yararlandığı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın sosyal medya hesabı üzerinden duyurduğu (SED) Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri ile ilgili önemli açıklama yapılırken Sosyal ve Ekonomik Destek Ekim ayı ödemeleri ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bu noktada Sosyal ve Ekonomik Hizmetler Bakanı Derya Yanık toplamda 349 milyon 452 bin TL’nin hesaplara yatırıldığı ifade edildi.

BAKAN YANIK’IN AÇIKLAMALARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bu destek ödemeleri hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Yanık açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İhtiyaç sahibi ailelerimize çocukları için ekim ayında toplam 349 milyon 452 bin TL tutarında Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptık”

NOT: Söz konusu bu destekten 150 bin çocuk yararlanıyor. 

1.259 TL ÖDEME YAPILIYOR

SED kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere her bir çocuk için ortalama 1.259 TL destek ödemesi yapıldığı belirtildi ve SED yardımı alabilmek için başvuruların İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda yapılabileceği aktarıldı.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Tüm bunların yanı sıra bu destekten yararlanılması için bazı belgelerin hazır bulundurulması gerekiyor. Bu belgeler ise şöyle paylaşıldı:

Dilekçe

T.C. Kimlik Numarası beyanı,

Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi

KİMLER YARARLANABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımından kimlerin yararlanabileceğini yani bu yardımın kimlere verildiği de açıklandı. Bu noktada daha önce hakkında sosyal hizmet kuruluşunda bakım tedbiri kararı verilen ve bu kuruluşlarda bakılan ancak SED yardımı aldıkları takdirde ailesi ve yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocukların yararlanabileceği ifade edildi.