Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretlilere kötü haber: Resmen açıklandı! Milyonlarca asgari ücretliye duyuruldu

Ülkemizdeki milyonlarca çalışan merakla 2023 asgari ücret rakamını takip ediyor. Uzmanların yaptığı son açıklamalar ve değerlendirmeler birlikte asgari ücretin 7 bin 500 TL, 8 bin TL, 9 bin TL hatta 10 bin TL’ye kadar çıkabileceği konuşuluyordu. Ancak asgari ücretlilere kötü haber geldi! Resmen açıklandı. Milyonlarca asgari ücretliye duyurdular..

Milyonlarca çalışanın gözü 2023 asgari ücrete çevrildi. Konu ile ilgili Bakan Bilgin rakamlar gerçeği yansıtmıyor dese de açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor.

AK PARTİ’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücrete ilişkin son açıklama AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tarafından geldi. Kurtulmuş yaptığı açıklamasında şunları demişti:

“Burada yapılacak şey, fiyat artışlarının karşısında vatandaşımızın alım gücünü arttıracak tedbirlerin ortaya konulmasıdır, klasik bir klişedir, ama onu yapıyoruz. Hükümetin önceliklerinden birisi enflasyonun altında vatandaşımızı ezdirmemektir. Bunun için neredeyse her Bakanlar Kurulundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız alınan tedbirleri açıklıyor. Geçtiğimiz sene biliyorsunuz asgari ücret 1 yıl içerisinde iki kez yükseltildi. Şimdi de, yılsonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir. İnşallah asgari ücretli, emekli ve memur maaşlarındaki artışlarla da vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır”

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de önemli açıklamalarda bulunarak, “2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak” demişti.

2023 ASGARİ ÜCRETTE KÖTÜ HABER

Ancak asgari ücrete yüksek zam bekleyen milyonlarca çalışana kötü haberi Haluk Özdil verdi. Araştırmacı yazar Haluk Özdil, 2023 asgari ücrete ilişkin ilginç bir rakam söyledi. Youtube kanalında değerlendirme yapan Özdil, “Ben ekonomist değilim. Araştırmacı yazar olarak bazı analizler yapıyorum. 2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı yayımlandı. 2022’de yıllık gelir 9500 dolarmış. 2023’te ise 10 bin dolar belirtiliyor. 2023 için asgari ücret 7200-7300 dolar arasında zamlanacak. Yıl sonuna doğru dolar 21-22 bandına çıkacak gibi duruyor. 30-60 lira tabi ki olmayacak. Rakamlara baktığımızda, 2023 için asgari ücret 7100 ila 7300 lira olacaktır. Tabi bu ilk 6 ay için görülen rakam” dedi.