Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bakanlık yöntemi resmen duyurdu! Doğalgaz faturaları yarı yarıya, elektrik faturaları yüzde 35 düşecek: Vatandaşa müjde

Artan maliyetler ile birlikte faturalar katlanmaya devam ederken, her geçen ay daha fazla fatura ile karşılaşır olunurken hane halkının en büyük gider kalemleri arasında bulunan elektrik, doğalgaz, su ve yakacak giderleri kış öncesi vatandaşları düşündürmeye başladığı bildirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kış öncesinde “Aklınla Verimli Yaşa” sloganı ile bilgilendirme metni yayınladı. Bu metinde vatandaşlara büyük tasarruflar yaptıracak bilgiler paylaşıldı.

FATURALAR YARI YARIYA DÜŞECEK

Yayınlanan bilgilendirme metnine göre, tavsiyelere uyulması halinde doğalgazda yüzde 50, elektrikte yüzde 35 tasarruf edileceği belirtildi ve duş süresinin 1 dakika azaltılarak kişi başı yılda 18 ton su tasarrufu sağlanabildiği bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kış ayları öncesinde evde, işte, yolda, enerji verimliliği kitapçığını yayınladı. “Aklınla Verimli Yaşa” sloganı ile yayınlanan bilgilendirme metninde aydınlatma, ısınma, ulaşım, soğutma, ev işleri, çalışma ve pişirme konularında neler yapılması gerektiği anlatıldı.

18 TON SU TASARRUFU SAĞLANACAK

Bakanlık tarafından sunulan tavsiyelere uyulması durumunda doğalgazda yüzde 50, elektrikte yüzde 35, petrolde ise yüzde 25’lik tasarruf sağlanacağı belirtildi ve önlemler arasında duş süresini 1 dakika azaltılarak kişi başı yılda 18 ton tuz su tasarrufu sağlanabileceği ifade edildi.

Tüm bunlarla beraber Bakanlık tarafından yayınlanan kitapçığa göre tüm tavsiyelere uyulduğu takdirde enerjide yüzde 100’den fazla oranda tasarruf elde edilebiliyor.

Diğer ayrıntılara ise “https://aklinlaverimliyasa.com/” web adresinden ulaşılabilir.