Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Annelere güzel haber verildi: Tam tamına 16 bin 100 TL ödenecek! E-devletten başvurun PTT’den paranızı çekin

Devlet, her kesime yardım etmeye devam ediyor. Bu kapsamda gelen bir son dakika haberine göre doğum izni alan annelere verilen destek ödemelerine zam yapıldı. Asgari ücretteki artıştan sonra sosyal destek ödemeleri de yükseldi. Buna göre asgari ücretli bir anneye ödenen 12 bin 400 TL’lik doğum izni 16 bin 100 TL’ye çıktı. Annelere güzel haber geldi. İşte doğum izni ödemesinin detayları..

Devlet tarafından annelere ödenen destek ödemelerine beklenen zam geldi. Buna göre eskiden 12 bin 400 TL olan doğum izni ödemesi 16 bin 100 TL’ye kadar yükseldi.

DOĞUM YARDIM PARASI HESAPLAMA

Doğum izni yardımı her anneye eşit bir şekilde verilemiyor. Doğum izni yardımı, annelerin SGK primine göre veriliyor. Asgari ücretli bir şekilde çalışan anneye 16 bin 100 TL, asgari ücretten dhaha fazla maaşla çalışan ve yüksek prim ödeyen annelere 16 bin 100 TL’den fazla ödendiği biliniyor.

KİMLER DOĞUM YARDIMINDAN YARARLANABİLECEK?

Doğum yardımından yararlanmak için de bir takım şartları karşılamak gerekiyor. Söz konusu ödeme doğumundan sekiz hafta önce işten izin alan annelere verilmektedir. Sekiz hastası doğumdan önce, sekiz haftası da doğumdan sonra olacak şekilde toplam 16 hafta izin kullanılmaktadır.