Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

İslam Memiş altın için herkesi şaşırtan açıklamayı yaptı! O direnç kırılırsa olanlar olacak: Altın fiyatlarında şoke eden gelişme

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş çok önemli açıklamalarda bulundu. Memiş açıklamalarında gram altın ve gümüşteki yükselişi değerlendirdi, kritik seviyeyi açıkla ve o seviye kırılında altın fiyatlarının alıp başını gideceği bildirildi

“YENİ MÜJDELERE HAZIR MISIN”

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayan İslam Memiş, “Yeni müjdelere hazır mısın?” başlıklı videosunu paylaştı. Memiş açıklamalarında Tarım dışı istihdam verisi ABD’de beklenti üstünde geldiğini belirterek ABD’deki işsizlik oranı da beklentinin üstünde gerçekleştiğini ve verinin oldukça karışık olduğunu ifade etti.

Fed’in faiz kararından sonra altın ve gümüşte sert düşüş ve yükselişler görüldüğünü ancak fiyatların tekrar yükseldiğini, karar sonrası aynı seviyelere geldiğini, gümüş tarafında 6.11’lik değer artışı haftayı tamamladığını belirten İslam Memiş Kasım ayının ilk haftasını altın ve gümüş fiyatlarında yükselişle tamamlandığını aktardı.

YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

Konu ile ilgili olarak İslam Memiş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Emekli ve memurların zam oranları da netleşmeye başladı. Emekliler için yüzde 10.84, memurlar için de 11.84 oranın zamlar netleşti. 2023 yılında en düşük memur maaşı da 12 bin 747 olarak hesaplanabiliyor. Dalgalı piyasalarda dolar kurundaki gerileme dikkat çekiciydi.

Her ne kadar ekranlarda 18.61 olsa da, Kapalı Çarşı’da 18.70-71 aralığında bir kur vardı. Ekran fiyatı ile Kapalı Çarşı piyasası arasında artık bir fark kalmadı. Çünkü dolar talebi azalmaya başladı ve BDDK kararlarıyla şirketler de döviz bozdurmak zorunda. Bankalarda da döviz mevduatlarında ciddi bir gevşeme var.

Merkez Bankaları topluyor, elindeki malı kaptırma dedim. Resmi bir açıklama daha geldi. Ekim ayında 59 tonluk net çıkış oldu sanal ortamda. Bu fiziki taraftaki alımları artırdı. Fiyatın çok düşük olması da onların ekmeğine yağ sürdü. 55 yılın en hızlı altın toplama süreci yaşandı. Bu eylül ekim aylarında. Dolayısıyla sert baskılanmalar artık yerini yükselişlere bıraktı.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ

Altının ons fiyatı 1674 dolar seviyesinde. Bu hafta 1618’e kadar geriledi. 1680 dolar direnci kırılırsa yukarıda 1705 dolar direnci var. Ben pozitif görünüm devam ettiği ve kasımı beklediğim için, beklemeye devam ediyorum. Altın pimi çekilmiş bomba gibi, patladığı zaman fena şekilde patlayacak.

980’e kadar gerilemişti gram altın, ekranda 960’ı görenler almak için atladı ama böyle bir rakam yoktu. Ekran ve piyasa farkı var. Kapalıçarşı’da ekran fiyatı geçerli değil. Bu alım satım piyasasını bitirdiler bankalarda o yüzden al sat diye bir dert yok. Çok şükür diyorum çünkü kumar oynamayacak kimse.

Gümüşün ons fiyatı 6.73’lük değer artışı ile haftayı kapattı. 20.50 dolar seviyesi kırıldı, 20.80 test edildi, pozitif görünüm devam ediyor. 21.50 doları bir kırsak zaten alacak başını gidecek. Güzel bir getiri, bir armağan. Müthiş bir getiri. Bir de yukarıda 21.50 var, bunun belini bir kırarsa aldı başını gitti, bizi de mutlu etti diyeceğiz. Gram gümüş 12.80-13.80 aralığında. Yüzde 6 değer artışı var.