Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Nefesler tutulmuştu! Asgari ücret zammında flaş gelişme: Bakan Bilgin açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Bilgin açıklamalarında asgari ücret hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DURUMU

Bakan Bilgin sözleşmeli personel hakkında da bazı bilgiler paylaştı. Bakan Bilgin açıklamalarında Sözleşmeli personele kadro verilmesi ile ilgili kamu kuruluşları ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Görüştüğümüz bir iki konu daha var. Bazı kamu kuruluşlarının talepleri var. Onları ele alıp, onların durumunu inceliyoruz. Sözleşmeliler kapsamında biliyorsunuz 500 bin civarında kişi yer almaktadır.”

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI GELDİ

Asgari ücret konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin’e “Geçen yıl asgari ücret görüşmelerini 10 günde tamamlayalım kararlılığı vardı. Bu yıl da aynı yöntem mi izlenecek, aralık ayının başındayken mi belirlenecek.” şeklinde bir soru soruldu. Bunun üzerine Bakan Bilgin’in açıklamaları şöyle oldu:

“Asgari ücret benim veya herhangi birisinin açıklayacağı bir konu değil. Asgari Ücret Tespit Komisyonunu Aralık ayında toplayacağım, orada hepsini konuşacağız.”

Ayrıca Bakan Bilgin, asgari ücret için ‘işverene ek destek teşvikler verilecek mi’ sorusuna ise, “Bunların hepsi komisyonda konuşulacak konulardır” diye cevap verdi.