Editörün SeçtikleriGündem

Yoğun kar yağışı geliyor! 1 hafta boyunca devam edecek: En çok etkilenecek iller açıklandı

Tüm Türkiye artık resmen kışı bekliyor. Sıcak geçen yaz günlerinden sonra sonbahar mevsiminin gelmesinden sonra vatandaşlar kar yağışı için nefeslerini tuttu. Meteoroloji’den beklenen kar yağışı açıklaması geldi. Yoğun kar yağışı geliyor. 1 hafta boyunca devam edeceği belirtildi. Kar yağışından en çok etkilenecek iller de tek tek açıklandı. İşte merak edilenler..

Ülkemize Sibirya’dan gelecek soğuk hava dalgası uyarısı yapıldı. Hava sıcaklığını düşürecek ve kar yağışını getirecek olan soğuğa ilişkin peş peşe açıklamalar yapıldı.

YENİ HAFTA KAR YAĞIŞLI OLACAK

Konu ile ilgili açıklama Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt tarafından yapıldı. Yaz günlerinden kalma günlerin yaşandığı ülkemizde, artık yeni hafta ile birlikte sıcaklıkların düşeceğini söyledi.

PASTIRMA YAZI VE AYAZI BİR ARADA

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bozyurt, “Kasım ayını geride bırakıyoruz. Ama havalar adeta yaz günlerini aratmayacak düzeyde güzelleşti. Gündüzleri oldukça sıcak, iç kesimlerde bile gölgede sıcaklık 20 derecenin üzerinde seyrederken geceleri de bir hayli soğuk. Halk arasında buna sadece pastırma yazı denmiyor, pastırma yazı ve ayazı deniyor.

Yani gündüzü yaz, gece ayaz bu da etkili olan yüksek basınçtan kaynaklanıyor. Çünkü yılın bu döneminde havadaki su buharı giderek azalıyor nem azaldığı için bulutsuz bir gökyüzü oluyor bu sebeple de gündüzleri bulutsuz oldukça güzel geceleri de oldukça soğuk geçiyor.

Bu sene diğer senelerden farklı olarak pastırma yazının tarihleri değişti. Bu sene yaklaşık bir hafta 10 gün erkene alındı. Önümüzdeki haftalarda yerini soğuk ve yağışlı sistemlere bırakacak gibi duruyor.

Aslında bu hafta oldukça yağışlı ve soğuk havayı bekliyorduk fakat bu yüksek basınç buna pek izin vermiyor. Dolayısıyla kuzeydeki soğuk havalar buraya pek dokunamıyor” dedi.

 “OCAK AYINDA ÇOK CİDDİ VE ETKİLİ KAR YAĞIŞLARI BEKLİYORUZ”

Özellikle Kasım ayının 14’ü veya 15’i gibi Sibirya bölgesinden soğuk ve yağışlı hava beklediklerini ifade eden uzman ismin o açıklamaları şu şekilde:

SICAKLIKLAR DÜŞECEK

“Sibirya’dan gelen bu soğuk ve yağmurlu sistem Türkiye’de gerçekleşecek hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin altına düşürecek. Kuzey ve iç kesimlerde yaklaşık hava sıcaklığı 8 ile 10 derece arası düşecek. Ama aynı zamanda yılın ilk kar yağışları şehir merkezlerinde gerçekleşecek”

KAR YAĞIŞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

“Bunun yanında iç Ege de Göller bölgesinde ve İç Anadolu’nun pek çok bölgesinde yılın ilk kar yağışları gerçekleşecek. Bu soğuk ve yağışlı sistem aşağı yukarı 1 hafta kadar sürecek. Özellikle 14 ila 24 Kasım arasında yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyredecek. İç kesimlerde özellikleri geceleri yer yer don olayları bekleneceğinden ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir”

CİDDİ KIŞ PROVASI

“Özellikle 28-29 Kasım gibi yeniden soğuk ve yağışlı bir sistem bekliyoruz. Asıl soğuk havalar ise Aralık’ın 10-15’i arasında ilk ciddi kış provası yapılacak. Aralık’ın 20’sinden sonra özellikle yılbaşından sonra ise 2022-2023 La nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz”

YAĞIŞTAN EN ÇOK ETKİLENECEK BÖLGELER:

Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek”