Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca kişi bekliyordu: Asgari ücrette tarih belli oldu! Son dakika açıklandı

Milyonlarca kişi artık asgari ücret zammını bekliyor. Konu ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücret için toplantı tarihleri belli oldu. Buna göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayı içerisinde hangi tarihlerde toplanacakları açıklandı. İşte detaylar..

7 milyon vatandaşı direkt, milyonlarca vatandaşı da dolaylı olarak ilgilendiren asgari ücretin belirleneceği toplantı tarihleri belli oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, aralık ayının ilk haftasını işaret etmişti. Habertürk’ün haberine göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7-8-9 Aralık tarihlerinde toplanacak.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

TİSK Genel Kurulu 6 Aralık tarihinde toplanacak. Daha sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7-8-9 Aralık tarihlerinde peş peşe toplanacak.

Aralık ayı boyunca toplam da 4 toplantı yapılacak. Son toplantıdan geçtiğimiz yıl olduğu gibi yeni ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. 7 milyondan fazla kişinin beklediği rakam için 15 kişilik komisyon toplanacak.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Bakanlığın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıp yeni asgari ücreti her zaman, ister yıllık ister aylık belirleyebilir. Ücret belirlenirken ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, ücretliler geçinme indeksleri, geçim şartlarını da göz önünde bulunduruluyor.