Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Vatandaşa güzel haber geldi: 1 Eylül tarihine kadar fiyatlar sabitlendi! Son dakika belli oldu

İlk olarak zincir marketlerle başlayan fiyat sabitleme uygulamasına hazır giyim ürünleri ve beyaz eşya satan mağazalar da katılmaya başlamıştı. Bugün gelen bir son dakika haberine göre şeker fiyatları için de güzel bir karar alındı. Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK) yaptığı açıklamasında 1 Eylül tarihine kadar fiyatların sabitlendiğini açıkladı.

Marketlerde satış fiyatının neredeyse 30 TL’ye dayandığı ve yıllık olarak da yüzde 300 civarında zamlanan şeker fiyatları için vatandaşları sevindiren bir karar alındı. PANŞEK de şekerin fabrika çıkış fiyatında sabit fiyat uygulanacağını belirtti.

ŞEKER FİYATLARI DA SABİTLENDİ

İçinde bulunulan pazarlama yılında stok planlama ile arz ve talep dengesine yönelik gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen olumsuzluklar yaşanmıştır. Ancak içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim rakamları ve arz istikrarını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca sektörde oluşturulan koordinasyon mekanizması sayesinde dünya şeker piyasalarında olası dalgalanmalara karşı herhangi bir risk ihtimali kalmamıştır. Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak, 1 Eylül’e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarında, halihazırdaki fiyatları esas alarak sabit fiyat uygulaması başlatacağımızı, sabit fiyat uygulamasının uzun süredir istikrarlı bir şekilde seyreden perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağını, ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanmasına ve ekonomimize destek olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygılarımızla arz ederiz.”