Editörün SeçtikleriGenel

Ehliyette yeni gelişme: Ehliyet alacaklar dikkat! Resmi Gazete’de açıklanmıştı.. Yaş sınırına yeni düzenleme

Resmi Gazete’de önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğe göre büyük otobüs kullanacak olan sürücüler için ehliyetin yaşının düşürüldüğü açıklandı. Yaş sınırının 26’dan 24’e düşürüldü. Yolcu taşımada ise asgari kapasiteli taşıtlardaki yaş sınırı ise 12’den 15’e çıkarıldı. İşte kararın detayları..

Konu ile ilgili karar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe girdi. “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

YENİ KARARLARIN DETAYLARI

Yayımlanan yönetmelikte ise görme engelli yolcular için rehber köpeklerin belirtilen şartları sağladıktan sonra otobüslerde bulunabileceği belirtildi.

Diyaliz merkezlerinde tedavi gören engelli bireylerle bunların velilerini taşıyan firmalar için yetki belgesi alma şartları kolaylaştırıldı. Yolcu taşımacılığında asgari kapasiteyi sağlayacak taşıt yaş şartı 12’den 15’e çıkarıldı.

Yolcu acenteliği hizmeti yürütenlerin hizmet verebilecekleri firma sayısı 10’dan 20’ye yükseltilerek uluslararası yolcu acenteliği hizmeti verenlerin yurt içi taşımacılara da hizmet vermelerine imkan sağlandı.

Yolcu taşımacılığında mücbir sebepler nedeniyle yapılamayan seferler veya yolcu talepleri doğrultusunda konulmak istenilen ek seferlerin bildirimlerinde kolaylaştırıcı düzenlemeler yapıldı.

YAŞ SINIRI DÜŞÜRÜLDÜ

Bunun dışında şoför açıcığının kapatılması için büyük otobüs kullanacak olan kişilerin ehliyet alma için yaş sınırı düşürüldü. Ehliyet yaş şartı 26’dan 24’e indirildi.