Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

30 gün içinde ödemeniz gerekiyor: Aksi halde maaşınız iptal edilebilir! EYT’liler hemen e-Devletten kontrol edin

Milyonlarca EYT’li geçtiğimiz günlerde müjdesini almıştı. SGK önlerinde yılbaşı öncesi uzun kuyruklar oluşmuş, vatandaşlar zam gelmeden borçlanma başvurusunda bulunmuştu. Ancak EYT’lileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. EYT’liler mutlaka kontrol edin! 30 gün içinde ödemeniz gerekiyor. Aksi durumda yüzde 55’lik zamlı ödeyebilirsiniz.

Gelen son habere göre borçlanma tutarı tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde ödemek şart. Aksi durumda yüzde 55’lik zam gelecek. SGK’dan bildirim gelmese bile e-devletten mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

30 GÜN İÇİNDE ÖDEMELİSİNİZ

ABHV Çalışma Ekonomisi Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Okan Güray Bülbül “Bu tebliğ yapıldıktan sonra 30 gün içerisinde SGK’ya ödenmesi şart.” dedi.

Bülbül bunun ödenmemesi halinde olacak zamma işaret etti ve “Borcun, tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde ödenmesi önemli. Aksi takdirde asgari ücrete gelen yüzde 55’lik zam nedeniyle artan bir borçlanma tutarı söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

1 Ocak öncesine kadar 1 günlük borçlanmanın tutarı 69 TL idi. Bugün itibarıyla ise 106 TL’ye çıktı. Buna göre de borçlanma miktarı da değişkenlik gösteriyor. 1 Ocak öncesinde 18 aylık askerlik için 37 bin 260 TL ödemek gerekirken artık bu tutar 57 bin 240 TL’ye yükseldi.