Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Ehliyeti olanlar çok dikkat etsin: 436 TL ceza kesilecek! Paranızdan olmayın

2023 yılında trafik cezaları büyük bir artış gösterdi. Yüzde 122 yeniden değerleme oranı ile belirlenen cezalarda sürücülerin en çok dikkat etmeleri gereken cezalardan biri de emniyet kemeri oluyor. Emniyet kemeri takamama cezası yüzünden paranızdan olmayın! Arabaya binince mutlaka yapın.

Arabaya biner binmez emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Yeni yılda cezalara uygulanacak zam oranı geçtiğimiz haftalarda belli oldu.

KALEM KALEM AÇIKLANDI

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren cezalar kalem kalem açıklandı. Genel olarak takılmayan emniyet kemeri aslında ölümlü pek çok kazayı da engelleyebilmektedir. Yapılan araştırmaların sonucu da emniyet kemeri takmanın hayat kurtardığını ortaya koyuyor.

GEÇEN YIL 196 TL İDİ

Geçtiğimiz yıl 196 TL olan emniyet kemeri takmama cezası bu yıl artış göstererek 436 TL olarak belirlendi. Bu sebeple ön koltuğa oturan şoförün dışında yolcunun da emniyet kemerini takması gerekiyor. Araca bindiğinde emniyet kemeri takmadan trafiğe çıkan kişilere direkt olarak 436 TL ceza kesilecek.