Gündem

Pizza şefi İtalya’nın en azılı mafyası çıktı! 16 yıllık kaçış son buldu!

İtalya’nın azılı mafya örgüt liderleri arasında yer alan Edgardo Greco hiç beklenmeyen bir şekilde 16 yıllık firariliğin ardından kıskıvrak yakalandı. Vaktinde cinayetten hüküm giymiş olan Greco, hapisten kaçmıştı. 16 yılın ardından yakalanan İtalyan mafyanın o sözleri akıllara durgunluk verdi.

İtalyan basını bu haber ile çalkalanıyor. Şu anda 63 yaşında olan Edgardo Greco İtalya’nın ünlü bir kasabasında popüler bir mekanda pizza şefliği yapıyor. Her şey çok doğal ve normal gözükebilir fakat o  İnterpol tarafından aranan azılı bir suçlu. İnterpol onun için “Tehlikeli bir kaçak” tanımlaması yapmıştı. Bu firarilik tam 16 yıllık arayış sonrasında son buldu.

ÇAREYİ KAÇMAKTA BULDU!

İtalyan mafya lideri 1990’lı yılların başlarında o dönemde çeteciliğin yaygın olduğu Perna pranno ve Pino Sena adlı çetelerin mafya kavgası sırasında başını belaya sokmuştu. Kritik isim Emiliano Mosciaroyu bu ikili çatışma sırasında öldürülmüştü.

O yıllarda hapse alınmış fakat verilen cezayı çekmek istemeyen Edgardo hapisten kaçmıştı. Hapisten kaçtıktan sonra gizli bir şekilde yaşamını sürdürdü. Edgardo’nun bu olayın ardından tam bir yıl sonra bir balıkçı deposunda demir çubuklarla dövülen Bartolomeo kardeşlerin olayında da parmağı olduğunu düşünüldü. Fakat bu hiçbir zaman ispatlanamadı. Çünkü vücutlarının asitte yakıldığı ve herhangi bir delil bulunamadığı söyleniyor.

İŞLER BEKLEDİĞİ GİBİ GİTMEDİ!

Bu olayların üzerine şu anda 63 yaşında olan Edgardo tam 46 yaşındayken İnterpol tarafından aranmaya başlandı. Tehlikeli kaçaklar listesine dahil edilen Edgardo ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. İtalya’da yapılan aramalar sonuçsuz kaldı ve 16 yıl boyunca ondan hiçbir haber alınamadı.

Öte yandan Edgardo Greco hayatını kaçarak sürdürdü. İnterpol onu bu isimle ararken o takma bir ad kullandı ve Fransa’da bir restoranın işletmesinde çalışmaya başladı. Ona göre her şey yolunda gidiyordu. Restoranında iyi bir şefti fakat İnterpol onu tespit etti.

63 yaşında olan Edgardo İtalya’nın güneyinde bulunan Calabria isimli bir mafyanın örgüt şefiydi. Sonunda yeri tespit edilince kıskıvrak yakalandı.