Editörün SeçtikleriGenel

SON DAKİKA: Belediye Başkanı tutuklandı: Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gözaltına alınmıştı

Gelen bir son dakika haberine göre geçtiğimiz günlerde Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde yolsuzluk ve rüşvet iddiaları sebebiyle düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Aralarında Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in de olduğu 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. İşte detaylar..

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında belediye başkanı Ünal Çetin, Belediye İmar Müdürü S.D. eski İYİ Parti Gökçeada İlçe Başkanı H.E. kamu çalışanı E.B. ile müteahhitler R.G. ve B.B’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Hakim karşısına çıkan zanlılar tutuklanmaları istemi ile nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

BELEDİYE BAŞKANI TUTUKLANDI

İmar uygulamalarında usulsüz ruhsat verdikleri ve müteahhitlerden rüşvet aldıkları iddia edilen Belediye Başkanı Çetin ve İmar Müdürü S.D. ile rüşvete aracılık ettiği öne sürülen H.E. tutuklandı. E.B, R.G. ve B.B. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin hakkında “Rüşvet Almak Suçundan” Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma nedeniyle Çanakkale 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2023/29 nolu sorgu kararıyla 03.02.2023 tarihinde tutuklama kararı verildiği, Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın derdest olması nedeniyle adı geçen Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 03.02.2023 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmıştır. Ayrıca yürütülen soruşturma kapsamında Gökçeada Belediyesinde Fen İşleri Müdürü olarak görev yapan ve tutuklanan Mimar S.D’de Gökçeada Kaymakamlığımızca görevden uzaklaştırılmıştır.” ifadelerini kullandı.