Gündem

Ford, 2026 yılında F1 için sahalara dönüyor! Amerikalı üretici Formula 1’e dönüş iddiasını doğruladı!

Ford, 2026 yılında F1 için sahalara geri dönüyor. Son zamanların en dikkat çekici iddialarından biri resmen doğrulandı. 2026 yılında Ford, F1 için sahalarda olacak. Amerika’lı üretici firma 2026 yılından itibaren Formula 1’e döneceğini duyurdu.

2026 yılında Formula 1’de uygulanmaya başlayacak olan yeni güç ünitesi dönemi öncesinde hareketli günler geçirmeye devam etmekteyiz. Audi’nin Sauber ile F1’e girecek olmasını duyurmasından sonra bu sefer başka duyuru dünyanın öbür ucundan geldi. Amerika’dan başka bir duyuru geldi.

FORMULA 1’E GERİ DÖNÜŞ!

Red Bull’un 2023 yılı aracını tanıtmasına ortalama olarak 1 saat varken Amerikalı otomobil üreticisi olan Ford’un 2026’dan itibaren F1’e gireceği haberini duyurdu. En son 2004 yılında Jaguar adıyla Formula 1’de mücadele etmiş olan Ford, böylece sahalara geri dönmüş olacak.

Red Bull, 2026 yılında motorunun gelişimi konusunda oldukça önemli olan adımlar attı. Bu adımların yanı sıra da birçok kez, güç ünitesinin gelişiminde kendisine yardımcı olacak ve ona adını da verecek olan bir üreticiyle çalışmak istediğini de açıkladı. Bu açıklamadan sonda üreticilerden gelecek olan teklifler merak ediliyor.

Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford konuya dair şu açıklamalarda bulundu; Bu,  büyük büyükbabamın firmamızın kuruluşuna yardımcı olan bir yarışı kazanmasıyla başlamış olan Ford’un otomotiv tarihinde heyecan verici olacak yeni bir bölümün başlangıcı olacaktır. Ford, sporun zirvesine geri dönüş yapıyor. Ford’un uzun inovasyon, sürdürülebilirlik ve elektrifikasyon geleneğimi dünyanın en görünür olacak aşamalarından birine taşıyacak, sözlerini kullandı.

FORD İLE RED BULL ANLAŞMASI GÜN İÇERİSİNDE BEKLENİYOR

Ford, F12 dönme kararına iki önemli karar etkili oldu. Ford’un geri dönem kararı için iki önemli karar şu şekilde açıklandı: Liberty Medai’nın devralınmasından bu zamana özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde sporun büyümesi ve ayrıca 2026 yılında güç ünitelerinde elektrik gücünün oynayacağı artan rol oldu.

Ford’un Red Bull ile anlaşmasını günün ilerleyen saatlerinde açıklaması da beklentiler arasında oldu. Formula 1 severler bu haberi merak içinde takip etti.