Gündem

Deprem uykuda yakaladı! 7.4 şiddetindeki depremde son dakika “An itibariyle 284 ölü, 2 bin 323 yaralı var”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile depremin merkez üssü, şiddeti ve saati tüm verileri ile paylaşıldı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 farklı ili eş zamanlı olarak etkileyen deprem büyük korku ve paniğe sebep oldu. Olay yeri ile ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ederken depremin şiddeti ile yıkılan binalar ölü ve yaralı sayıları yetkililer tarafından anbean aktarılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay konu üzerine derinden hissedilen ve büyük yıkama uğratan depremin analizini aktardı. Kahramanmaraş’ta 70 vatandaşın canını kaybettiğini iki yüzü aşkın yaralı ve üçyüzü aşkın binanın yıkıldığını ifade etti. Ardından 10 farklı ilin istatistikini şu sözlerle belirtti: “Şu anda 284 can kaybı bulunuyor. Toplamda 2 bin 323 yaralımız var. Çalışmalar devam ediyor. 1710 binanın yıkıldığı tespit edildi.”

DOĞU İLLERİ ABLUKAYA ALINDI!

Uzmanların günler öncesinden uyardığı, büyük bir deprem beklediklerini ifade ettiği o yıkıcı depremin şiddeti 7.4 büyüklüğündeydi. Başlangıç noktası Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi oldu. Sabaha karşı 04.17 sularında meydana gelen Kahramanmaraş depreminin hemen ardından saat 04.26 sularında Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Açıklanan verilere göre bu iki merkez üssü Kahramanmaraş ve Gaziantep üzerinden Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde pek çok ilde sarsıntılar başladı. Artçı sarsıntılarla devam etti.

AFAD DEPREM VERİSİNİ PAYLAŞTI!

Depremin şiddetini bir hissettirdiği büyük felaket anı sonrasında Gaziantep, Kahramanmaraş başta olmak üzere Sivas, Şanlıurfa, Hatay, Samsun, Mersin, Trabzon  gibi illerde derinden hissedildi. 66 farklı artçı deprem bu süreci takip etti. AFAD tarafından yapılan açıklamada yerin 7 kilometre altında gerçekleştiği ifade edildi.

AFAD yazılı açıklamasını sabah saat 06.30’da bildirdi. Yapılan açıklamada: “7 ilimizde şu anda 76 kişi yaşamını yitirdi 440 yaralı bulunuyor” dendi. Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girdi: “4 seviye uluslararası alarm verildi” denildi. Depremin hissedildiği büyük bina yıkımlarının dışında küçük hasarların da olduğu iller arasında Osmaniye, Adana, Bitlis, Muş, Siirt, Van, Şırnak, Kilis, Elazığ, Batman illeri de yer alıyor.