Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Acil karar alındı: Okullar bir hafta tatil edildi! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu

Gelen bir son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamasında okulların bir hafta tatil edildiğini duyurdu. Bütün okulların 10 ilde bir hafta boyunca kapanacağını belirtti. Oktay ayrıca MEB tarafından bir açıklama yapılacağını belirtti. İşte detaylar..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapmış olduğu açıklamasında Kahramanmaraş merkezli deprem sebebi ile 10 ilimizde 284 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 2323 kişinin de yaralandığını ifade eden Oktay, önemli açıklamalarda bulundu.

SON BİLGİLER AKTARILDI

AFAD Koordinasyon Merkezinde açıklama yapan Oktay depremle ilgili şu bilgileri verdi:

*Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz.Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Maraş’ta 200 kişi yaralandı. 300 bina yıkıldı.

*Burada kesinleşmedikçe bu sayıları doğrudan sizlerle paylaşmak istemiyoruz. Her biri bir can. Hatay’da 4 can kaybımız, 7 yaralımız var.

*Osmaniye’de 20 kaybımız var, 200 yaralımız ve 83 yıkılan binamız var. Adıyaman’da 13 kaybımız, 22 yaralımız, 100 yıkılan binamız. Diyarbakır’da 14 kaybımız var.

*Urfa’da 18 kaybımız, 200 yaralımız ve 60 yıkılan bina var. Antep’de 80 kaybımız, 600 yaralımız var. Kilis’te 8 yaralımız, Adana’da 10 kaybımız, 118 yaralımız var.

*Malatya’da da yine 47 kaybımız 550 yaralımız, 300 yıkılan binamız var. Toplam 284 vefatımız, 2 bin 23 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var.

*Haberleşmeyle ilgili ilk etapta bazı sıkıntılar olabiliyor. İhtiyaç olmadığı sadece iletişim bakımından görüşmeler olmalı. Uzun görüşmeler olmamalı.

*Haberleşmede problem yaşamıyoruz. 102 mobil baz istasyonu bölgeye gönderilmiştir. 2 iletişim aracı, 504 jeneratör bölgeye sevk edilmiştir.

HATTI KAPANANLARIN HATTI AÇILDI

*Fatura, borç vb. nedenlerle hatları kapatılmış olanların hatları açılmıştır. TURKSAT da uyduları bölgeye sevk etmiştir.

*Hatay Havalimanı şu anda uçuşa kapalı. Maraş ve Antep’i de sivil uçuşlara kapatmış durumdayız.

*Barınma itibarıyla gerek bölgelere çadır, battaniye sevkiyatı yapıldı, yapılıyor. Ne yazık ki hastanelerimizle alakalı İskenderun Hastanesi eskiydi.

*İskenderun’daki hastanede bir yıkım söz konusu. Okullarımızın, yurtlarımız sapasağlam yerinde

10 İLDE OKULLAR 1 HAFTA TATİL

Tüm okullarımız 10 ilimizde bir hafta tatil. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca açıklama yapacak.