Editörün SeçtikleriGündem

Herkes merak ediyordu: BELLİ OLDU! OHAL ilan edildi! Şimdi ne olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan OHAL kararını duyurmasından sonra OHAL nedir, OHAL şartları neler? OHAL ilan edilince ne olacak? Soruları gündem oldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra hayatın kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3.500’ü geçti. 8 binden fazla vatandaşımız enkaz altından çıktı ve 20 binden fazla kişi de yaralandı.

Bunun üzerine alınan OHAL kararı sonrasında hangi illerde OHAL ilan edildi? OHAL şartları neler? OHAL ilan edilince ne olacak? Soruları gündem oldu.

AA muhabiri, OHAL sürecine ilişkin merak edilenleri, 3 soruda derledi:

1- OHAL kim tarafından, hangi şartlarda ilan edilebilir?

Anayasa’nın 119. maddesine göre, Cumhurbaşkanı, savaş, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, seferberlik, ayaklanma, vatan veya Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışma, ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması, anayasal düzeni veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerinin ortaya çıkması, şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, tabii afet veya tehlikeli salgın hastalık ya da ağır ekonomik bunalımın ortaya çıkması hallerinde yurdun tamamında veya bir bölgesinde, süresi altı ayı geçmemek üzere OHAL ilan edebiliyor.

2- OHAL ne zaman yürürlüğe girer?

OHAL ilanı kararı, verildiği gün Resmi Gazete’de yayımlanır ve aynı gün TBMM’nin onayına sunulur. TBMM tatilde ise derhal toplantıya çağırılır. Meclis, gerekli gördüğü takdirde OHAL’in süresini kısaltabilir, uzatabilir veya OHAL’i kaldırabilir.

3- OHAL süreci nasıl işler?

Olağanüstü hallerde hangi hükümlerin uygulanacağı ve işlemlerin nasıl yürütüleceği, kanun hükmünde kararnameler ile düzenlenir. OHAL’de, Cumhurbaşkanı, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir. Kanun hükmündeki bu kararnameler, Resmi Gazetede yayımlanır, aynı gün Meclis onayına sunulur.