Gündem

İstanbul için deprem uyarısı! Alman uzmanlar, İstanbul’un yakın gelecekte tehlike altında olduğunu söyledi!

İstanbul için tehlike uyarısı geldi. Alman araştırmacılar İstanbul için uyarıda bulundu. İstanbul bölgesi için de önümüzdeki birkaç sene içinde şiddetli bir deprem olacağına dair uyarılar geldi. Bölgedeki gerginliğin artışta olduğu açıklandı.

Almanyalı araştırmacılar İstanbul bölgesi için dikkat çeken yorumlarda bulundular. Araştırmacılara göre, bölgedeki gerginlik giderek tırmanışta.

Yapılan bir habere göre, Kiel Geomar Helmholtz Okyanus Araştırmalı Merkezi’nden Heidrun Kopp, burada yaşanan son büyük depremin 1766 senesinde meydana geldiği söyledi. O zaman bu zamana ise İstanbul’da gerginliğin giderek yükseldiğini aktardı.

FAY HATTI AÇIKLIĞI BÜYÜMÜŞ

Kopp, Kuzey Anadolu Fay hattı bölgesi içinde şimdi dört metreyi bulmuş olan bir hareket açığı bulunduğunu ifade etti. Bu açıklık için oldukça fazla bir açıklık olduğunu da sözlerine ekledi.

Aynı zamanda Kopp, ükenin güneydoğusunda meydana gelen depremde yaşandığı gibi birikmiş olan voltajın hepsinin bir anda boşalması durumunda, bunun İstanbul’da da çok ağır sonuçlara neden olacağını da açıkladı.

Potsdam’daki Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden (GFZ) Marco Bohnhoff ise orada 7.4 şiddetindeki bir depremin gecikmiş bir durumda olduğunu açıkladı. Genel olarak bu tarz depremlerin böylesine ani ve tam bir salınımla sonuçlandığını söyleyen araştırmacı, mega kent olan İstanbul’un doğrudan fay hattı üzerinde olduğunu da hatırlattı.

ESKİ BİR LAGÜN ÜZERİNDE

Şehir merkezinin sadece 25 kilometre uzakta olduğunu söyleyen araştırmacı, İstanbul’un üstünde bulunduğu zeminin çok sağlam bir yapıda olmadığını söylerken, şehrin güneybatı tarafının, günümüzde kurulmuş olan eski bir lagünün üzerine inşa edildiğini de hatırlattı.

Böylesine yumuşak olan bir zeminlerde, bazen sıvılaşma efektleriyle güçlü yer hareketleri de olabilmektedir açıklamasında bulunan Bohnhoff, bu iki etkenin de ağır sonuçlar doğurabileceğini sözlerine ekledi. Bahsi geçen bölge için günümüzde kullanıma kapatılan Uluslararası Atatürk Havalimanı’nın bulunduğunu açıklayan bilim insanı, eğer olası bir deprem meydana gelirde, bu bölgenin kullanılamaz bir duruma geleceğini açıkladı.

Heidrun Kopp da 1939 senesinden beri fay hattı boyunca depremlerin doğudan batıya doğru bir harekette bulunarak İstanbul’ yaklaştığını gözlemlediğini söyledi.