Gündem

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar devam ediyor! Şimdi de Microsoft metaverse ekibiyle yolları ayırdı!

Dünyaca ünlü yazılım devi olan Microsoft kimi çalışanlarıyla vedalaşma kararı aldı. Dünya çapında tanınan şirket, OpenAI’ye yapmış olduğu yatırımlardan sonra yapay zekaya daha çok yönelme kararı aldı. Şirket, metaverse ekibiyle yol ayrımında.

Dünya devi teknoloji şirketlerinden işten çıkarmalar hızla devam ediyor. Birçok şirket çalışanlarıyla yolları ayırıyor. Şimdi de sıra Microsoft’ta. Dünya devi olan şirket, metaverse ekibiyle yolları ayıracak.

Microsoft, metavers ekibinin hepsini işten çıkarmaya hazırlanıyor. Şirket, oluşumunun üstünden daha dört ay gibi kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen toplamda 100 kişilik olan metaverse ekibini işten çıkartacak.

METAVERSE ÇALIŞMALARI DÖRT AYDIR SÜRÜYORDU

Şirket, çalışanlarına vedaya hazırlanıyor. Microsoft bünyesinde hizmet veren ekiple yolları ayırmaya karar verdi. Metaverse ekibi henüz dört aydır, çalışmalarını sürdürüyordu. Ancak şirketten alınan karar sonrasında, çalışmaların devam gelmeyecek.

Metaverse ekibi, müşterilerin metaverse’i endüstriyel ortamlar içinde kullanmalarını sağlayacak olan çalışmalarda bulunuyordu. Toplamda 100 kişilik olan ekip artık bu çalışmaları yürütemeyecek.

The Information’a bakacak olursak, 2013 senesinde Eric Roma tarafından kurulan ve daha sonrasında Microsof tarafından da 2017 senesinde satın alınma işlemleri gerçekleşen sanal gerçeklik platformu olan AltspaceVR da kapatılan platformlarından biri oldu. Yaşanan bu işten çıkarmanın sonrasında ise Microsoft HoloLens adı altında çalışmakta olan personellerinde işine son verilmiş oldu.

GÜNDEMDE YAPAY ZEKA VAR

Aynı zamanda bu işten çıkarmaların başka bir nedeni olduğu da söylentiler arasında yer aldı. Haber kaynağı, Microsoft’un üretken yapay zeka için daha fazla mesai harcayacağı, Open AI’ye yönelik bir yatırımda bulunduğunu ve ChatGPT sohbet butonu hizmetlerine yönelik de bir entegrede bulunduğunu açıklamakta. Microsoft daha önceki zaman dilimleri içerisinde ChatGPT teknoloji ile geliştirilmiş olan özel bir arama motoru ve tarayıcı içinde açıklama yapmıştı. Şirket artık bu konularda çalışmalarda bulunacağa benziyor.

Şirket tarafından yapılan işten çıkarmaların de nasıl ve hangi tepkilere yol açacağı da şu an için merak edilen konular arasında yer alırken, şirket çalışanlarının tepkileri de bilinmiyor.