Gündem

Bina deprem dayanıklılık testi yaptırmanın maliyeti dudak uçuklattı! 20 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiyor!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Birliği’ne bağlı olarak hizmetine sunan İnşaat Mühendisleri ve Meslek Odaları sürekli olarak arama aldıklarını telefonlarının hiç susmadığını, ifade etti. Muhabirlerin yaptığı görüşmelerde vatandaşların oturdukları binalardan şüphe duymaya başladığını ve depreme dayanıklılığını ölçtürmek istediklerini ifade ettiğini açıkladı.

GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ FİYAT BELLİ OLDU!

10 ilde etkisi derinden hissedilen deprem sonrasında 30 bini aşkın vatandaş hayata gözlerini yumdu. Türkiye’nin yüreği kan ağlıyor. Öte yandan ülkenin farklı bölgelerinde yakın zamanda deprem beklendiğine dair de uzmanlardan açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Süreci sağlıklı atlatabilmek ve bulunduğu binanın depreme dayanıklılığını ölçtürmek isteyen vatandaşlar ise telefonlara sarıldı. Dayanıklılık testi ile binanın depreme dayanıklı olup olmadığı anlaşılabiliyor. Konu üzerine Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Soner Akdoğan depreme dayanıklılık testini yaptırmak isteyenlere fiyat bilgisi de verdi. O rakamı duyanlar hayret etti.

TESTİN FİYATI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Yapının riskli olup olmadığını ancak iki farklı formül ile anlamak için performans analizi yaptırılması önemli oluyor. Bunu inşaat mühendisleri gerçekleştiriyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetkisi ile hareket eden firmalar ve internet siteleri resmi olarak binanın risk boyutunu ölçebiliyor. Müteahhit ile anlaşılarak binanın tekrar yapılması gerekiyor. Riskli binalarda bu süreç daha hızlı işliyor.

İkinci bir yöntem ise vatandaşın kendi kendine bu süreci halledebilmesidir. Bunun için Bakanlık aracılığı ile ya da İMO firmaları sayesinde bilgi alınabiliyor. “Her zaman bulunulan yapı yıkılmaz güçlendirme çalışması da uygulanabilir” diyen İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Soner Akdoğan; “Depreme dayanıklılık testinin ücretinin değişken olabildiğini” ifade etti. Yaşanılan binanın yüksekliği, binanın özelliği gibi faktörler göz önüne alınarak 20.000 TL’den başlayarak 100.000 TL’ye kadar bina depreme dayanıklılık testi yaptırılabiliyor.