Editörün SeçtikleriGündem

Sıcak gelişme: AFAD’dan deprem açıklaması geldi! Bu çok ciddi..

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar tarafından önemli bir açıklama geldi. Tatar, yapmış olduğu açıklamasında “Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından 3 bin 858 artçı meydana geldi, bu çok ciddi bir rakam” dedi. İşte detaylar..

Türkiye Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremin yaralarını sarmaya devam ediyor. Depremden sonra peş peşe artçı sarsıntılar halen devam ediyor. Tatar, yaptığı açıklamasında her 10 dakikada bir hissedilebilecek bir artçının yaşandığını söylüyor.

BU ÇOK CİDDİ BİR RAKAM

Genel Müdürü Orhan Tatar, “Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından 3 bin 858 artçı meydana geldi, bu çok ciddi bir rakam. Her 10 dakikada bir hissedilebilecek artçı oluyor. 5-6 arası büyüklükteki artçıların sayısı ise 38 olarak kayıtlara geçti” ifadesini kullandı.

“YER DEĞİŞTİRMELER 7,3 METREYİ BULDU”

Tatar, açıklamasında şunları kaydetti; “Düne kadar 3-4 metreye vardığı bilinen yer kabuğundaki yer değiştirmelerin dün sahadan gelen bilgiler ışığında 7,3 metreye kadar olduğu bilgisi var. Bu deprem Doğu Anadolu fay zonu üzerinde meydana geldi. 5 ayrı segment bu deprem sonucunda yıkıldı. Bunlar güneyden itibaren sayacak olursak bu depremin yüzey kırığı sahada yapılan şu ana kadarki çalışmalara göre Hatay’ın kuzeyinde başlayıp Pazarcık, Gölbaşı daha kuzeye doğru devam edip daha kuzeye doğru devam ettiğini biliyoruz.

“ÇOK SAYIDA İZMİR VE DÜZCE DEPREMİ BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇILAR YAŞIYORUZ”

Toplam artçı sayısı 3 bin 858. Bu çok ciddi bir rakam. Şu anda bile bu artçı sayıların 3 bin 900’ün üzerine çıktığını söyleyebiliriz. 3 ile 4 büyüklüğündeki artçıların sayısı bin 253. 4 ile 5 arası büyüklükteki artçıların sayısı 394 kabaca 400 tane. Bu hemen hemen her 10-15 dakikada hissedilecek bir depremin yaşandığını gösteriyor. 5 ile 6 arasındaki büyüklüğündeki artçıların sayısı 38. Bundan üç ay önce meydana gelen İzmir depreminin büyüklüğü 4,9, Düzce depremini 5 büyüklüğündeydi. Çok sayıda İzmir ve Düzce depremi büyüklüğünde artçı sarsıntılar yaşıyoruz. Bu deprem bölgede yaklaşık 110 bin kilometrekarelik bir alanda doğrudan etki yaratmış durumda. Bu deprem ülkemizin her yerinde hissedilen bir deprem.

“HASARLI BİNALARDAN UZAK DURULMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Artçı sarsıntılar devam ediyor. Halen bölgede çok sayıda yıkılmamış ağır hasarlı ya da orta hasarlı binalar var. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu binalardan uzak durması önem taşıyor. 4 ve 5 üzerindeki artçılar sonrasında yıkılmamış olan binalarda da yıkımlar meydana gelebilir. Dikkatin çekilmesi gereken bir başka husus şu; Şu anda bölgenin kimi yerlerinde çok yoğun kar yağışı var. Özellikle kuzeye doğru çıktığınızda görüyorsunuz. Buralarda çığ tehlikesi olabilir. Kimi yerlerde de heyelan ve kaya düşmesi tehlikesi olan alanlar var.

“TEMENNİMİZ MUCİZEVİ KURTULUŞLARIN DEVAM ETMESİ”

Halen mucizevi kurtuluşlar devam ediyor. Bunlar bizi çok mutlu ediyor. Temennimiz bu mucizevi kurtuluşların devam etmesi. Depremlerden 12, 13, 14, 15 gün sonra bile kurtuluşların olduğu örnekler var. İnşallah bu depremlerde de enkazların altından vatandaşlarımızı canlı kurtarabiliriz diye ümit ediyorum.

“30 KATRİLYON JUL ENERJİ AÇIĞA ÇIKTI”

Bu depremlerin sonucunda yer kabuğunda 400 kilometrenin üzerinde bir yüzey kırığının oluştuğunu biliyoruz. Bu kırılma sonucunda yer kabuğunda çok büyük deformasyonların geliştiğini görüyoruz. Ortaya çıkan enerji çok büyük. Kabaca 30 katrilyon jul bir enerjinin açığa çıktığını söyleyebiliriz.

“PSİKOSOSYAL DESTEĞE İHTİYAÇ VAR”

Hasar tespit çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Çok büyük bir travma yaşanıyor. Şu anda sahada çok ciddi bir psikososyal desteğe ihtiyaç var. Bu anlamda özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ekipleri çok geniş bir grupla sahadalar. Şu şamada özellikle basından rica ettiğimiz konulardan biri de bu. Vatandaşlarımızın yaşadığı travmayı bir an önce en azından hafifletmek adına basın mensuplarına büyük görev düşüyor. Afet psikolojisi gibi konularda vatandaşlarımıza ulaşarak bu travmayı azaltmak hepimizin görevidir.”