Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

e-Devlet üzerinden hemen bakın: Bu 3 kodlardan biri varsa yandınız! Emeklilik hayal olabilir

Ülkemizde çalışan vatandaşların büyük bir kısmı emeklilik hayali kuruyor. Ancak çalışan vatandaşlar e-Devlet üzerinden sürekli olarak hizmet dökümünü kontrol etmesi gerekiyor. Eğer hizmet dökümünüzde bazı harfler varsa bu durum sizin için iyi olmayabilir. Bu koddan biri varsa yandınız! Emekliliğiniz hayal olabilir!

Emekli olmak isteyenlerin birtakım şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi de prim ödeme. Zaman zaman e-Devlet üzerinden hizmet dökümlerinizi kontrol ederek, durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak pek çok çalışan e-Devlet’te yer alan kodlar hakkında bilgi sahibi değil.

BU KODLARA DİKKAT EDİN

E-Devlet üzerindeki bazı harfler ne yazık ki iyi anlama gelmeyebiliyor. İşte o kodlar ve anlamları:

Hizmetler dökümlerinde bazı kodlar bulunuyor. “K” kodu Kontrollü, “S” kodu Sahte ve “Ş” kodu ise Şüpheli anlamına geliyor. Ş kodunun olması durumun ciddi olduğunu gösteriyor.

HEMEN SGK’YA GİDİN

Dosyanızda bulunan bilgiler ile yanlış giriş yapılan bilgilerin sistemde farklılık göstermesi halinde emeklilik koşullarınız değişebilir. Emeklilik şartlarınızda tereddüt yaşıyorsanız, size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya gidebilirsiniz. Yazılı olarak bildirilen emekliliğe hak kazanma koşullarını dikkate alınız.