Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ev hanımlarına 2.135 TL ödeme müjdesi! Detaylar belli oldu! Her aileden en az bir kişi..

Ev hanımlarını yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Partiler geçtiğimiz günlerde peş peşe seçim beyannamelerini açıkladı. AK Parti’nin yaptığı beyanname açıklamasına göre her ailede bir sigortalı kişinin olması sağlanacak. Aynı zamanda emeklinin yaşının çocuk sayısına göre aşağıya çekileceği belirtildi.

Yapılan hesaplamalara göre devletin yıllık prim desteğinin yıllık 12 bin 804 TL olacağı ifade ediliyor. Buna göre bugün ev hanımlarının emekli olması için aylık ödenmesi gereken prim miktarı 3.202 TL’den 2.135 TL’ye düşmüş olacak.

12 BİN 804 TL OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti seçim beyannamesini açıkladı. Buna göre atılacak adımlar herkesin dikkatini çekti. Ev hanımlarına emeklilik yaşı çocuk sayısına göre düşürülecek olup, devletin vereceği prim desteği 12 bin 804 TL olacak.

1.607 TL’SİNİ DEVLET ÖDEYECEK

Yapılan açıklamaya göre kadınlarda emeklilik yaşı çocuk ve anne olma yaşına göre değişkenlik gösterecek. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet ödemiş olacak. Yapılacak düzenleme ile kadınlar daha az ödeme yapılacak. Bu şekilde erken emekliliğin önü açılmış olacak.

Devletin ev hanımlarının emekli olması için aylık ödeyeceği prim tutarı 1.067 TL olup, 3.202 TL yerine 2 bin 135 TL olacak. Yıllık destek miktarı ise 12 bin 804 TL olacağı açıklandı. Asgari ücretteki artışla birlikte prim desteği de artmış olacak.