Politika

Ekrem İmamoğlu’ndan CHP’ye Değişim Çağrısı

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Reform Enstitüsü’nde düzenlenen “CHP’nin Yüz Yılı ve Değişim Süreci” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında CHP’nin tarihini, misyonunu ve vizyonunu değerlendiren İmamoğlu, parti içindeki muhalefetin sesini yükselttiği ve parti yönetimine eleştiri getirdiği önemli mesajlar verdi.

CHP’de Söylem ve Aktör Sorunu

İmamoğlu, konuşmasının başında CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olduğunu ve demokrasi, laiklik, sosyal adalet gibi değerleri savunduğunu hatırlattı. Ancak, son yıllarda CHP’nin seçmen nezdinde istediği karşılığı bulamadığını ve iktidar alternatifi olamadığını söyledi. Bunun nedenlerini ise şöyle sıraladı:

  • CHP’de bir söylem sorunu var. Parti, AKP’nin gündemine takılıp kalıyor ve kendi gündemini oluşturamıyor. Parti, toplumun taleplerine cevap verecek bir vizyon sunamıyor.
  • CHP’de bir aktör sorunu var. Partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kabullenmediği bir lider. Kılıçdaroğlu, 12 yıldır partiyi yönetmesine rağmen hiçbir seçimi kazanamadı ve partiyi %25’in üzerine çıkaramadı.
  • CHP’de bir değişim sorunu var. Parti, kendini yenilemek için gerekli adımları atmıyor ve statükoyu koruyor. Parti, gençlik, kadın, çevre gibi alanlarda dinamik bir yapı oluşturamıyor.

CHP’de Değişim Nasıl Olmalı?

İmamoğlu, konuşmasının ikinci bölümünde ise CHP’de değişim nasıl olmalı sorusuna cevap aradı. Bu konuda akademisyenlerle birlikte hazırladığı tebliğleri de paylaşan İmamoğlu, şu önerilerde bulundu:

  • CHP’de demokratik bir seçim süreci başlatılmalı. Partinin genel başkanından ilçe başkanına kadar tüm yöneticileri delege seçimleriyle belirlenmeli. Partinin tabanının iradesine saygı duyulmalı.
  • CHP’de yeni bir söylem geliştirilmeli. Parti, AKP’ye karşı muhalefet etmekten öte, kendi alternatif politikalarını ortaya koymalı. Parti, toplumun farklı kesimlerine hitap edecek bir dil kullanmalı.
  • CHP’de yeni aktörler öne çıkarılmalı. Parti, başarılı belediye başkanları, milletvekilleri, sivil toplum temsilcileri gibi isimleri desteklemeli. Parti, genç, kadın, engelli, LGBTİ+ gibi gruplara daha fazla yer açmalı.

CHP’de Değişim Rüzgarı

İmamoğlu, konuşmasının sonunda ise CHP’de değişim rüzgarının estiğini ve bunun durdurulamayacağını söyledi. İmamoğlu, şöyle devam etti:

  • CHP’de değişim isteyen bir muhalefet var. Bu muhalefet, Zoom’da gizli gizli buluşmak yerine, kamusal alanda açıkça konuşuyor ve tartışıyor. Bu muhalefet, parti yönetimine eleştiri getiriyor ve değişim talep ediyor.
  • CHP’de değişim kaçınılmaz bir gerçek. Türkiye siyasetinde yeni bir dönem başlıyor. AKP’nin iktidarını sarsacak bir değişim dalgası geliyor. Bu değişim dalgasının önünde durmak mümkün değil.
  • CHP’de değişim için mücadele edeceğiz. Bizler, CHP’nin kurucu değerlerine bağlıyız. Bizler, CHP’nin iktidar olmasını istiyoruz. Bizler, CHP’nin Türkiye’yi daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyoruz.

İmamoğlu’nun yaptığı bu konuşma, Türkiye siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. CHP’de değişim isteyenlerin sesi daha fazla duyulacak gibi görünüyor. CHP’nin geleceği ise bu değişime nasıl cevap vereceğine bağlı.