Mevzuat

Tütün ve Alkol Satışına Yeni Düzenleme: Toplum Sağlığı İçin Gerekli Bir Adım

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, toplum sağlığını korumak ve özellikle gençleri bu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için yeni yasaklar getirdi. Yeni yönetmelik, Resmi Gazete’nin 20 Eylül 2023 tarihli sayısında yayımlandı.

Sağlık, Eğitim, Kültür ve Spor Hizmeti Verilen Yerlerde Yasak

Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün mamulleri satışı ve alkollü içki sunumu ve satışı yasak olacak. Bu yasak, bu gibi yerlerin yerleşkeleri için de geçerli sayılacak. Bu hizmetlerin verildiği yerlerin açık alanları ile bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri yerleşke sınırları içinde kabul edilecek.

Bu düzenlemeyle, özellikle eğitim kurumlarında tütün ve alkol kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Zira, tütün ve alkol bağımlılığı genellikle ergenlik döneminde başlıyor ve ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu nedenle, eğitim ortamlarının tütün ve alkolden arındırılması, gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.

Açık Alkollü İçki Satışı Yapan Yerlerde Tütün Mamulü Satışı Yapılamayacak

Ayrıca, açık alkollü içki satışı yapılan yerlerin içinde veya bu yerlerin tamamen bağımsız olmayan bölümlerinde faaliyette bulunmak üzere perakende satış belgesi başvurusunda bulunanlara, perakende satış faaliyetine ilişkin farklı bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunsa dahi, tütün mamulü veya alkollü içki perakende satış belgesi düzenlenmeyecek. Bu hüküm, açık alkollü içki satış belgesini haiz konaklama tesislerinde, mesire yerlerinde ve kamp alanlarında faaliyet gösteren perakende satış yerlerinde uygulanmayacak.

Bu düzenlemeyle, tütün mamulleri satışının sınırlandırılması hedefleniyor. Tütün mamulleri, dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon insanın ölümüne neden olan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Tütün kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne, kalp-damar hastalıklarına, solunum yolu hastalıklarına ve diğer pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Bu nedenle, tütün mamulleri satışının kısıtlanması, toplum sağlığını korumak için gerekli bir adımdır.