Dünya

Irak’ta Düğün Salonunda Feci Yangın: 120 Ölü, 100 Yaralı

Irak’ın Ninova vilayetinde düğün salonunda çıkan yangında 120 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Yangının sorumlusu olarak salonun sahipleri ve çalışanları gözaltına alındı.

Irak’ın Ninova vilayetinin en büyük Hıristiyan kasabası olan Karakuş’ta Salı gecesi geç saatlerde çıkan yangında en az 120 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi de yaralandı. Yangının çıkış nedeni olarak salonun güvenlik standartlarına uymaması gösterildi.

Düğün Kutlaması Faciaya Dönüştü

Yangın, Hamdaniyah ilçesindeki Haitham Hall adlı düğün salonunda meydana geldi. Salon, Hıristiyan bir çiftin düğününü kutlamak için yaklaşık bin kişiyi ağırlıyordu.

Yangının nasıl başladığı henüz net olarak bilinmiyor, ancak tanıklar elektrik kontağından kaynaklandığını iddia ediyorlar. Alevler kısa sürede tüm salona yayılırken, panik içindeki insanlar çıkış kapısına doğru koştu. Ancak kapının kilitli olduğu ve pencerelerin demir parmaklıklarla kapalı olduğu anlaşıldı.

Yangından kurtulan bir davetli olan Ahmed Ali, kamupersoneli.net habere yaptığı açıklamada “Salonun içinde cehennem gibiydi. Her yer alevlerle kaplıydı. Çığlıklar duyuluyordu. Kapıyı açmaya çalıştık ama nafile. Birçok insan boğularak veya yanarak can verdi” dedi.

Sorumlular Gözaltına Alındı

Irak İçişleri Bakanlığı yangınla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Bakanlık sözcüsü Tümgeneral Khaled Al-Mahna, yangında 93 kişinin öldüğünü, 100 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ölenlerin kimlik tespiti için otopsi yapılacağını belirten Al-Mahna, gelin ve damat da dahil olmak üzere düğüne gidenlerin akıbetinin bilinmediğini söyledi.

Al-Mahna ayrıca salonun sahipleri ve çalışanları hakkında tutuklama emri çıkarıldığını ve dokuz kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Al-Mahna, “Salonun sahipleri sivil savunma makamlarının dayattığı güvenlik standartlarına uyma konusunda ihmalkarlık suçlamasıyla tutuklanacaklar” dedi.

Salonun asıl sahibinin Kuzey Kürdistan bölgesinin başkenti Erbil’de olduğu ortaya çıktı. Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi (KRSC), salonun sahibinin Irak içişleri bakanlığı tarafından çıkarılan tutuklama emrine yanıt olarak gözaltına alındığını ve ardından Irak içişleri bakanlığı yetkililerine teslim edildiğini doğruladı.

Yangının Nedenleri Araştırılıyor

Irak sivil savunma müdürlüğü yangının nedenlerini araştırırken, yangının yüksek derecede yanıcı, düşük maliyetli inşaat malzemelerinin kullanılması nedeniyle salonun bazı bölümlerinin çökmesiyle sonuçlandığını söyledi. Salonun yangın alarmı, sprinkler sistemi veya acil çıkış kapısı gibi önlemlerden yoksun olduğu da belirtildi.

Yangın, Irak’ta son yıllarda meydana gelen en büyük sivil felaketlerden biri olarak kayıtlara geçti. Yangın, aynı zamanda Irak’taki Hıristiyan toplumunun maruz kaldığı zorlukları da gözler önüne serdi. Hıristiyanlar, Irak’ta 2003 yılında ABD öncülüğündeki işgalin ardından artan şiddet, ayrımcılık ve göç nedeniyle büyük bir azalma yaşadılar. Ülkede 2003 yılında 1,5 milyon civarında Hıristiyan yaşarken, bugün bu sayının 250 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.