EkonomiGündem

Kasko Sigortası Trafik Sigortası Varken Zorunlu Mudur?

Kamuoyunun en fazla karıştırdığı fakat aslında birbirini tamamlayıcı görevlere sahip sigortalar; trafik sigortası ve kasko sigortalarıdır. Kasko ve trafik sigortası yaptırarak mağduriyetlerle karşı karşıya kalınmaması için aralarında bulunan farkların iyi bilinmesi gerekmektedir. Trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlemiş olduğu hükümlere göre zorunlu tutulan ve olası bir kaza söz konusu olduğunda karşı tarafın malı veya canına verilen zararın belli şartlarla karşılanmasını sağlayan sigorta türüdür.

Türkiye’de bulunan en yaygın sigortalardan birisi olan trafik sigortası sorumluluk kapsamına da girer. Bu sebeple 3. şahıslarda meydana gelen maddi ve beden hasarlarını kapsamaktadır. Kasko sigortalarıysa aracı kaza, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs girişimleri sonucunda alınacak zararların kasko poliçesi kapsamında karşılanmasını sağlamaktadır. Kasko sigortaları trafik sigortalarında olduğu gibi karşı tarafın değil, poliçe sahibinin zararlarını karşılamaktadır. Kaskolar aynı zamanda ol yardımları, yurtdışı kayıp ve hasarları gibi teminatları da sağlayabilmektedir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik sigortası ve kaskodaki en büyük farklardan birisi trafik sigortasının zorunlu, kaskonunsa isteğe bağlı bir sigorta kolu olmasıdır. Trafik sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkamazken, kaskoda böyle bir durum söz konusu değildir. Zorunlu trafik sigortaları, olası bir kazanın meydana gelmesi durumunda karşı tarafta yaşanabilecek zararları kapsamaktadır. Kasko ise poliçe sahibinin aracında oluşabilecek hasarların teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Trafik sigortaları, kaza durumlarında karşı tarafta meydana gelebilecek mağduriyetlerin karşılanmasını sağlarken, kasko ise poliçe sahibinde oluşabilecek mağduriyetleri karşılamaktadır.

Trafik sigortası ve kasko farkı arasındaki en belirgin unsurlardan birisi de trafik sigortasında sınırların devlet tarafından belirlenmesidir. Bu sebeple meydana gelebilecek kazalarda karşı tarafta maddi ve bedensel hasarlar belirli limitler kapsamında karşılanmaktadır. Kaskoların içeriği genişletebildiği için sınırlar tamamen sigorta sahibi tarafından belirlenmektedir. Kişiye bağlı olarak özelleştirmelerin yapılabildiği, ek teminatların belirlenebildiği kaskolar ile pek çok güvence elde edilebilmektedir. Trafik sigortalarında teminat limitleri belli seviyelerde olsa dahi trafik sigortalarındaki fiyatlandırmalar serbest tarifelerle yapılmaktadır. Bu bağlamda trafik sigortası kasko farkı konusunda temel olarak ‘’Trafik sigortaları karşı tarafın hasarlarını karşılarken, kasko ise poliçe sahibinin hasarlarını karşılar.’’ denebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortaları ve kaskolarınızla meydana gelen trafik kazalarını koruma altına alabilirsiniz. Sigortaladım.com ile oluşabilecek kazalarda kendinizin ve karşı tarafın korunmasını sağlayabilirsiniz. Tamamlayıcı olarak da adlandırılabilen sigorta, yüksek prim karşısında bir alternatif sağlamaktadır. Kişiler, sigortalarını yapmadan önce prim tutarlarını kontrol eder ve hasar basamaklarına bağlı olarak tavan fiyatı belirleyebilme olanağına sahiptir. Sigortaladım.com, sağlamış olduğu olanaklarla kullanıcıların tercihleri arasında bulunmaktadır. Yeni nesil bir sigortacılık anlayışını kullanıcılara vadeden sigortaladım.com, işlemlerin yalnızca birkaç tuşlamayla tamamlanmasını sağlamaktadır. Kendiniz için en uygun sigortayı sunan sigortaladım.com ile en uygun poliçeye sahip olabilirsiniz. Sigorta fiyatları konusunda kendi bütçeniz için en uygun olanakları sunan sigortaladım.com ile güçlü altyapı ve üstün teknolojik imkanlarla sigorta seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.