Ekonomi

Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan AB'ye Üyelik Süreci Değerlendirmesi

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla Sheraton Oteli’nde Başkentli sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla, ‘ Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci’ konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenleyecek.

Bakanlık tarafından ‘Güçlü Bir Sivil Toplum ve Güçlü Bir Türkiye’ adı altında şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Konya, Antalya başta olmak üzere 8 adet toplumla diyalog toplantısı düzenledi. Bu toplantılara sivil toplum kuruluşlarını temsilen 16 binden fazla kişi katıldı.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını bulacaklar.

Erasmus+ Programı ile Avrupa Birliği Fonları ve STK’lar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

Toplantıda ayrıca, Erasmus+ Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilen destekler konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Her yaştan vatandaşımızın Avrupa ülkelerinin vatandaşları ile eğitim ve gençlik projelerinde bir araya gelebilmesi için Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2004-215 yılları arasında yaklaşık 27 bin projeye 780 milyon Avronun üzerinde hibe tahsis edilmiştir. Bu kapsamda 81 ilimizden 420 bine yakın vatandaşımız yurt dışında eğitim ve işbirliği çalışmalarına katılmıştır. Tüm vatandaşlarımıza 2014-2020 döneminde Avrupa’da ücretsiz eğitim, staj ve gönüllülük fırsatları sağlayacak ve ülkemize tahsis edilecek yaklaşık hibe tutarı 800 milyon Avro olan, yeni adı ile Erasmus+ Programına ilişkin Türkiye Ulusal Ajansı yetkilileri tarafından bilgilendirme yapılacaktır.
Ayrıca, 2014-2020 döneminde AB Katılım Öncesi Mali Yardım kapsamında Türkiye’ye yaklaşık 4,5 milyar Avroluk bir destek sağlanacaktır. Söz konusu kaynağın 190 milyon Avrosu sivil toplumun ve sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi ile kamu-sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi için kullanılacaktır. Sivil toplum kuruluşları AB Katılım Öncesi Mali Yardımı çerçevesinde her yıl düzenli olarak duyurulacak hibe programları ile desteklenecektir. Bu kapsamda, 2016 yılında 4 milyon Avro, 2017 yılında ise 9 milyon Avroluk kaynak doğrudan sivil toplum kuruluşlarının kullanımına sunulacaktır.

Not: Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından açılacak stantlarda katılımcılara doğrudan bilgilendirmede bulunulacaktır.

Toplantı Programı
13:00 – 14:00                                     Kayıt
14:00 – 14:10                                     Açılış, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
14:10 – 14:30                         Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Konuşması (Grand Ballroom Toplantı Salonu)
14:30 – 18:00                         Soru-Cevap (Grand Ballroom Toplantı Salonu)
16:00 – 18:00                         Erasmus+ Programı ile Avrupa Birliği Fonları ve STK’lar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı (Tulipia Ballroom Toplantı Salonu)