Gündem

Akıllı Beşik Sayesinde Bebeğin Neden Ağladığı Bilinecek

 Bebek sahibi olduğunda yaşadığı sıkıntılardan yola çıkan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlisi Basri Kul, öğrencisiyle birlikte “akıllı beşik cihazı” tasarladı. Kul’un patentini aldığı “akıllı beşik cihazı” ile bebeğin neden ağladığı tespit edilerek ebeveynine bildiriliyor.


Beşiğe bağlanan cihazla bebeğin sesi sürekli takip ediliyor. Cihaz, bebek ağlamaya başladığında önce ağlama şeklini tespit ediyor. Buna göre de bebeğin hangi durumda olduğunu hesaplayan cihaz, ekran üzerinden ebeveyne bebeğin acıktığı, anne şefkatine ihtiyaç duyduğu, uykusu geldiği yönünde bilgi veriyor.

Beşiğin fonksiyonlarını iyileştirmek, bebeği rahatlatmak ve özellikle bebeklik dönemindeki stres seviyesini düşük tutmak amacıyla tasarlanan cihaz, aynı zamanda bebeğin yastığına yerleştirilen bir birim sayesinde sürekli ölçüm yaparak ateşi yükseldiğinde de uyarı veriyor.

Sistemi öğrencisi Egemen Polat ile geliştiren ve patentini alan Kul, cihazın üretilmesi için yatırımcı bekliyor.

– “Şefkate ihtiyacı varsa anne sesi dinletiliyor”

Kul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeklerin sorunlarını ağlayarak ifade etmesi dolayısıyla onların ağlama sesinden durumları hakkında bilgi elde etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Cihazın, bebeğin ağlaması sırasındaki ses değişiminden ve yapısındaki farklılıklardan yola çıkarak 4 temel kriter belirlediğini dile getiren Kul, şöyle konuştu:

“Cihaz sayesinde bebeğin aç olduğunu, anne şefkatine ihtiyaç duyduğunu, uykusunun geldiğini ya da konforunun yerinde olmadığını tespit edebiliyoruz. Anne şefkatine ihtiyacı olduğu taktirde önceden cihaza kaydedilmiş pışpışlama ya da ninni şeklindeki anne sesi, bebeğe dinletiliyor. Mesela, beşiğin içine oyuncağı düşmüş ve bebeğe rahatsızlık veriyordur. Bunu da yine bebeğin ağlama yapısından tespit edebiliyoruz. Açlık durumunda da bebeklerde ağlama şekli değişiyor. Bu ses yapısındaki farklılıkları tespit ederek, ebeveynleri yönlendirmek istiyoruz.”

Kul, bebeğin yastığının içine başına yakın bir pozisyonda, onu rahatsız etmeyecek şekilde ve yumuşaklıkta bir sıcaklık ölçer de yerleştirdiklerini belirterek, “Bununla bebeğin ateşini ölçüyoruz. Çünkü bebeklerin 6 yaşına kadar ateşinin yükselmesi, ciddi bir sorun ve bu durum, ileri yaşlarda çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor.” ifadelerini kullandı.

– “Mail veya mesaj yoluyla bilgilendirebiliyor”

Cihaz sayesinde internet üzerinden bebeğin takip edilebileceği bilgisini veren Kul, şöyle devam etti:

“Üzerindeki mikrofon, bebeğin sesini sürekli takip ediyor. Bebek ağlamaya başladığında önce ağlama yapısını tespit ediyor. Bu ağlama şekline göre de hangi durumda bulunduğunu hesaplayarak, ekran üzerinden bilgi veriyor. Ölçülen değerlere göre beşiği sallayabilir, ışık yakıp söndürebilir, ebeveynlere internet üzerinden mail veya mesaj yoluyla ‘Bebeğinizin daha çok ilgiye ihtiyacı var’ ya da ‘Bebeğinizin ateşi 38 dereceyi geçti’ diye ihbar gönderebilir. İlk 6 aylık dönemde sürekli bebeğin sürekli ilgiye ihtiyacı var. Çalışan ebeveynler de yorgun oluyor ve gece uyuduktan sonra bebeğinin ateşinin çıktığını fark etmeme ihtimalleri var. Bu yüzden ana hedef, bu durumlarda bebeği takip edebilmek ve ebeveyni bir şekilde uyarmak.”

Kul, beşiğe yakın bölgelere radyo frekansı üreten herhangi bir şey koymadıklarını belirterek, “Ebeveynler, bu bakımdan cihazı rahat bir şekilde kullanabilir. Mail veya mesajla bilgi aktarmayı sağlayacak kısımlar, beşiğe uzak bir noktadaki ikinci birime bağlanarak gerçekleşiyor.” diye konuştu.

Cihazın hem bebeğe hem de ebeveynlere rahatlık sağlayacağını anlatan Kul, “Benim de kızım doğduğunda geceleri sürekli nöbete kalkmaya başladım. Daha sonra bu projeyi düşündüm ve öğrencilerime konuyu aktardım. Onlar da araştırma yaptı ve böylece konu bu aşamaya geldi.” dedi.