Gündem

150 bin Taşeron İşçiye Kadro

Maliye Bakanı Ağbal , Taşeron işçilerin beklediği kadro ile ilgili devam eden çalışmanın son bulduğu , Meclis ‘ e geleceğini dile getirdi.

Taşeron işçiler için çalışmalarda son adımlar atıldı. Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Naci Ağbal , taşeron konusu hakkında çalışmalr ile ile düşüncelerini şu şekilde kelimere döktü , “Bu hafta içerisinde bu konu ile ilgili  bakanlık olarak çalışmalarımız artık konu halinde sona gelindi. Asıl işler içerisinde çalışmaya devam edenler ile ilgili kamuya alınmaları  konusu içerisinde yapılan çalışma da belli konuya gelindi. Önerilerimizi hazırladık EKK (  Ekonomi Koordinasyon Kurulu)  ile paylaşacağını dile getirdi.

Daha sonrasında ise orada karar alınacak. Kararları, Bakanlar Kurulu’na giderek Bakanlar Kurulu ‘ na  sunulan öneriler ile kabul görür ise düzenleme ile ilgili yasa taslağı Meclis’ e sevk edilecek ” dedi.Taşeron işçiler ile ilgili alımda net bir sayının olmadığını ancak 120 – 150 bin arası alımın olabileceğini dile getirdi. Naci Ağbal kamuya geçişi olacak kişilerin kamuya alınması ile ilgili koşullar olacağını dile getirdi.

Asgari ücret ile ilgili yeni bir durum  ; 
Naci Ağbal  01.01.2016 tarihi itibare ile 1.300 TL olan asgari ücret içerisinde yapılacak olan 70 liralık kesinti ile ilgili  bu konuya çözüm düşünüldüğünü ve vergi tarifesi üzerinden konunun değerlendirilmesinin doğru olmayacağı çünkü Çalışma Bakanı ile bir  çalışma yürütüldüğünü dile getirdi.