Gündem

BM Sekreterinden Barış Çalışmaları Hakkında Açıklama

Birleşmiş Milletler Sekreteri ulusal barış çalışmaları hakkında açıklama yaptı ve çalışmalar için zamanın daraldığını belirtti.  

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye barış görüşmeleri için zamanın daraldığını belirtti.

Genel Sekreter Ban, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye barış görüşmelerinde ciddi bir anlaşmaya varılamamasının daha fazla gerginliğe yol açabileceği uyarısında bulunarak “Suriye barış görüşmelerinde zaman daralıyor.” dedi.

Bir sonraki barış görüşmeleri için henüz tarih belirlenmediğine işaret eden Ban, tarih tespit etmek için gerekli koşulların oluşmadığını kaydederek “Görüşme olsun diye görüşme istemiyoruz. Ancak Uluslararası Suriye Destek Grubu tarafından son tarihin ağustos başı olarak belirlenmesinin acil olduğunun da altını çizmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Ban, Suriye rejimine çağrıda bulunarak “Suriye rejimi, savaş yorgunu ülkede, insani yardım için erişime izin vermeli. Buna izin verilmemesi savaş suçudur” diye konuştu.

– Suudi Arabistan’ın kara listeden çıkarılması

BM programlarına maddi destek sağlayan ve Yemen’de çocuk haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle BM’nin “kara listesi”nde bulunan Suudi Arabistan’ın bu listeden çıkarılmasıyla ilgili Ban, bu konuda ağır eleştiriler aldığını, çok acı veren ve zor bir seçim yaptığını belirtti.

Ban, kararı verirken, BM programının finanse edilmemesi halinde, Filistin topraklarında, Güney Sudan’da, Suriye’de, Yemen’de ve dünyanın birçok yerinde milyonlarca çocuğun “aşırı bir acı” içinde olabileceğini göz önünde bulundurduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban, 19 Eylül’de mülteciler ve göçmenler konusunda üst düzey bir toplantı yapılacağını da duyurdu.

– Haftaya Midilli’ye gidiyor

Ban, gelecek hafta, sığınmacı krizini yerinde görmek için Yunanistan’ın Midilli Adası’na gideceğini bildirerek “Yüzlerce Suriyeli ve diğer göçmenler, savaştan ve zulümden kurtulmak için tehlikeli yolculuklarında Akdeniz’de ölmeye devam ediyor.” dedi.

Kamupersoneli.net | AA