Gündem

'Esnek Çalışma' Dönemi Hayata Geçiyor

Uzaktan çalışma, esnek çalışma saatleri gibi bir çok maddeyi içinde bulunduran ‘Esnek Çalışma’ tasarısı Özel İstihdam Büroları aracılığıyla TBMM’de kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen “İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” sayesinde istihdam bürolarının faaliyet alanı genişleyecek ve geçici iş kurma faaliyetilerine de sahip olabilecekler.

Sadece Özel istihdam bürolarının, Türkiye iş kurumundan geçici işçi sağlama yetkisi alması taktirde uygulayabileceği bu tasarı, işveren ile dönemli ya da geçici işçi temin edilmesi hususunda sözleşme yapılarak, işçinin geçici olarak işverene devredilmesi yetkisi veriliyor.

Tasarıya göre;

2 yıl boyunca aksamadan faaliyet içerisinde bulunmuş olması, özel istihdam bürolarının geçiçici iş ilişkisi kurma yetkisi alabilmesi adına yapılması gereken faaliyetlerden biri.

12 Ay boyunca hiçbir yerleştirme yapmamış, kamu kurum ve kuruluşları için aracılık faaliyetlerinde bulunmamış olan özel istihdam bürolarının büro izinleri iptal edilecek.

Eğer kurumdan izin alınmadan, herhangi bir durumda iş ve işçi bulmaya yönelik aracılık yapıldığı, iş arayanlardan menfaat sağlandığı tespit edilir ise 20 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

TURİZM SEKTÖRÜNE DAİMİ İŞÇİ

Turizm sektöründe çalışan personellerin daimi işçi vasfını almasına olanak sağlamaya yönelik bir madde de eklendi. 4 aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamayacak. Denkleştirme süresi, toplu iş sözleşmeleriyle 6 aya kadar artırılabilecek. Tüm bu tasarıya ve faaliyetlere rağmen “köle pazarı sistemi” spekülasyonlar devam ediyor.