Gündem

İstanbul'da 'Kepenk Arkası Satış' Uygulaması Başladı!

Nöbetçi eczanelere yapılan soygunların ciddi rakamlara ulaşmasının ardından ‘kepenk arkası satış’ uygulamasına geçiliyor.

İstanbul Eczacılar Odası ‘kepen arkası satış’ uygulamasının başlayacağını açıkladı. Uygulamanın sebebini nöbetçi eczanelere karşı yapılan soygunların ciddi boyutlara gelmesi olduğu bildirildi. Böylelikle istanbuldaki eczaneler gece saat 12 yi yani 00.00 gördükten sonra ‘kepenk arkası satış’ yapmaya başlayacaklar.

Bazı açıklamalarda bulunan eczacılar odası konuşmasının devamında  ”Son günlerde nöbetçi eczanelerimize yönelik arka arkaya saldırılar gerçekleşmiştir. Konuyla ilgili Yönetim Kurulumuzun yetkililerle yaptığı görüşmeler devam etmekte olup, ek güvenlik önlemlerine yönelik çalışmaları sürmektedir. Nöbetçi eczaneler, tüm gece boyunca kesintisiz hizmet vermekte olup, “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik”in 35/5 maddesi gereğince gece nöbet tutan eczanelerin gece boyunca kapılarının açık olması zorunluluğu bulunmamaktadır. Artan saldırıları da göz önünde bulundurarak, nöbetçi eczanelerimizin saat 24.00’ten sonra eczane kepenklerinin arkasından hizmet vermeleri, eczacılarımız ve eczane çalışanlarımızın can güvenliği açısından önemlidir. İstanbul Eczacı Odası tarafından, hastalarımızı bu uygulamayla ilgili bilgilendirmeye yönelik cam afişi hazırlanmış olup, tüm eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.” sözlerine yer verdi. 

İstanbul eczacılar odası başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu bir yazılı açıklama yaptı. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu’nun yaptığı açıklamada yapılacak olan uygulama ile alakalı olarak hastalardan ve yakınlarından kendilerini anlamalarını beklediklerini belirtti.

“Acilen nöbetlerimiz esnasındaki güvenlik sorunlarımızı çözün. Sağlıkta şiddete daha fazla kurban vermeden gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirin” şeklinde açıklamalarına devam etti.

SON BİR AYDA SOYGUNLARIN SAYISINDA ARTIŞ VAR

Son zamanlarda hedef haline gelen nöbetçi eczaneler bu durumdan oldukça şikayetçi. Geçtiğimiz ayda İstanbul Sultangazi’de 2 adet nöbetçi ezcanede soygun gerçekleşti. Bu soygunlardan önce ise bazı eczaneler önlem olarak çoktan ‘kepenk arkası satış’ uygulamasını kendi yöntemleri ile uygulamaya başlamıştı.