Genel

Engelli Erken Emekli Olabiliyor

Engelli çalışanlar için yaş bekleme şartı olmadan erken emekli olabiliyor işte detaylar ;

Doğuş engelli  ya da sonrasında herhangi bir sebep ile bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini kaybetmeleri sebebi ile toplumsal yaşam içerisine uyum sağlama ve ya  günlük gereksinimlerini karşılama karşılama konusunda korunma ,bakım, rehabilitasyon, destek ve     danışmanlık  hizmetlerine ihtiyacı olan kişilere engelli diyoruz.

Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumunun ( TUİK ) 2002 de yayınladığı verilerle içerisinde 2.6 milyon engelli olduğu netleşti. Bu sayı içerisinde yarıdan fazlası kadın ve çalışmıyor. Ülkemiz içerisinde engelli sayısının yarısı bedensel engelli ve  sonrasında ise zihinsel ve işitme engelli şeklinde devam ediyor. Engelli aileleri ile beraberinde en az 10 milyon  kişi sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

  Sosyal Güvenlik Kurumu engelli çalışanlarda emeklilik için yaş şartını beklememeleri için yeni bir hizmet paylaştı. Prim ödemeye başlanılan tarih emeklilik hesaplanması için sayılan ilk gün olacak sigortalı olarak özel sektör veya Kamu sektörü içerisinde Tüm Sigorta Kollarına prim ödenmeye başladığında ve ya İşyeri sahibi , ortağı olmanız durumunda Bağkura adınız üzerine prim yattığı tarih sizler için sigortanın başladığı tarih olarak kayıtlara geçmektedir. Staj ve çıraklık dönemi ise kısa vadeli sigorta olduğundan başlangıç sayılmaz.

Aynı durum içerisinde isteğe bağlı olarak ödemeye başladığınız tarih ise sigorta başlangıç tarihi olarak kayıtlarda yer almaktadır. Kısaca Bağkur , Sosyal Sigortlar Kurumu , Emekli Sandığı olarak çalışanlar isteğe bağlı olarak en az % 40 raporu var ise  prim gün ve ya sigortalılık süresi dolmuş ise emekli olunabilir.

Kamupersoneli.net