Ekonomi

Bankalarda Milyonlarca Lira Unutuldu

2015 sonu itibariyle bankalarda unutulan para miktarı 120 milyon türk lirasını buldu. Bankada paranız kaldı mı? neler yapabilirsiniz detaylar bu haberimizde…

Bankada paranızı unutmuş olabilirsiniz. 10 yıldır hiç bir işlem yapılmaksızın bekletilen hesaplarda toplam 120 milyon Türk lirasının unutulduğu biliniyor.

Son Tarih Mayıs 2016

Bankacılık kanunun 62. maddesi hak sahiplerinin 10 sene içerisinde herhangi bir yazılı talimat vermemesi halinde paranın zaman aşımına tabi olmasını sağlıyor. Bankalarda zaman aşımına uğramış hesabınız olup olmadığını “www.zamanasimi.org/tbb” adresinden sorgulama yaparak öğrenebilir, dilerseniz hesabınızı kapatabilirsiniz. TBB’nin sunduğu bu hizmette işlemler için Mayıs 2016  son arih olarak gözüküyor. 

TMSF’ye Gidecek

Türkiye Bankacılar Birliği(TBB) ‘nin hazırladığı “zamanasimi.org/tbb” sorgu sayfasından zaman aşımına uğramış hesabınız olduğunu öğrenirseniz bu hesabınızı kapatmak için en son tarih 15 Haziran 2016. 15 Haziran’a kadar zaman aşımına uğramış paranızın bulunduğu banka şubesine kimlik kartınızla başvurabilirsiniz. Başvuru yapmamanız halinde yasa gereği bankada zaman aşımına uğramış paranız Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna(TMSF) ‘e gidecek. 

600 Bini Aşkın Unutulan Hesap Var!

Türkiye Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF)’e unutulmuş miktarlar için ön bildirim yapan 600 ‘binin üzerinde hesap var. Ön bildirim yapan hesapların büyük çoğunluğu mevduat (436 bin kadar) , bir kısmını (3000 civarı) katılım fonu hesapları , yine büyük bir kısmını bankalardan alacaklar (188 binin üzerinde) oluşturmakta.

Geçen sene sonu itibariyle bankalarda unutulmuş hesapların toplam miktarının 120 milyon liraya yakın olduğunu haberimizin başında belirtmiştik. Bu Miktarları unutanlar arasında sadece kişiler yok. Bankada para unutanların arasında vakıflar, şirketler, siyasi partiler, vakıflar hatta devlet kurumları bile olduğu biliniyor.

Kamupersoneli.net