Genel

Unvan Değişikliği Sınav Sonuçları Hakkında Yapılan Başvuru Reddedildi

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav sonuçları çan eğrisi ile belirlenebilir mi ?

Sağlık Bakanlığının görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav sonuçlarının çan eğrisi ile tekrar hesaplanması talebi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından reddedildi. 

Sağlık Bakanlığı 2015 yılında görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı düzenlenmişti. Sağlık Bakanlığı 2015 yılında görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığına yaptırmıştı. 

Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yaptırdığı unvan değişikliği sınavı 47 ana dalda yapılmıştı. Bu Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yaptırdığı unvan değişikliği sınavında bazı alanlarda 70 puan barajını aşan aday olmamıştı. 

Bu bağlamda Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yaptırdığı unvan değişikliği sınavı sonuçlarının çan eğrisi yöntemi ile yeniden değerlendirilmesi hakkında adaylar başvuru yapmıştı. Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yaptırdığı unvan değişikliği sınavı sonuçlarının çan eğrisi ile tekrar hesaplanması ve 2009 yılında ki uygulamanın örnek alınması talebi ile Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapılmıştı. 

Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığı incelemede Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yaptırdığı unvan değişikliği sınavı duyurusunda yer alan sınavda yer alacak her sorunun puan olarak değerlendirileceğinin açık olarak belirtildiğini açıkladı. Kamu Denetçiliği Kurumu 2009 yılında ki uygulamanın örnek olamayacağı gerekçeleri ile başvuruyu reddetmiştir.