Mevzuat

TCDD Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Yönetmeliği Yayımlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav yönetmeliği yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğe ilişkin tüm detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin 25 Aralık 2017 tarihli sayısında TCDD personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına ilişkin bir yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan yönetmelikte Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına ilişkin usul ve esaslar belirtildi. Bunda göre Resmi Gazete’de “Bu Yönetmeliğin amacı, kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde hizmet gerekleri, personel planlaması esas alınarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünde çalışan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.” ifadelerine yer verildi.

Tüm bunların yanı sıra TCDD personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına ilişkin genel şartlar da belirtilmiştir. Resmi Gazete’de belirtilen genel şartları kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

GYS’YE BAŞVURU İÇİN GENEL ŞARTLAR

MADDE 6 – (1) İç Denetçi ve Hukuk Müşaviri kadrolarına yapılacak atamalar görevde yükselme sınavına tabi değildir. Ancak, bu unvanlara atamalarda en az 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen hizmet süresine sahip olma şartı yanında aşağıdaki şartlar aranır:

Görevde Yükselme Sınavına başvuru yapacak olan adayların “İç denetçi; 1) Geçerli olduğu yılın Genel Yatırım ve Finansman Programında yer alan şartları taşımak, b) Hukuk müşaviri; 1) Avukat (Müşavir avukat) unvanında görev yapmış olmak veya en az yedi yıl Avukatlık hizmeti bulunmak,” şartlarına haiz olmaları gerekmektedir. 

GYS SONUCU ATANMAYA HAK KAZANANLARDA ARANACAK ŞARTLAR

Görevde Yükselme Sınavı sonucunda atanacak olan adayların da “Teşebbüs bünyesinde en az altı ay çalışmış olmak, b) Müşavir, işletme müdürü, proje müdürü, şube müdürü, müdür, başuzman, servis müdürü, servis müdür yardımcısı, koruma ve güvenlik müdürü unvanlarına yapılacak atamalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen hizmet süresine sahip olmak, c) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak,” şartlarına haiz olması gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir