Sınavlar

Sınav Başarısı İçin Beslenmeye Dikkat !

Aylarca hayatlarının geri kalanını şekillendirecek sınavlar için hazırlanan öğrenciler sınavların yaklaşması ile birlikte tatlı bir heyecan bazen de stres içinde. Peki beslenme sınavı etkiler mi? Haberimize buyrun…

Sınav Öncesi Motivasyonu Yükseltin

Sınavlar için çok çalışan ve bu çalışmanın karşılığını sınavda başarı olarak almak isteyen gençler sınav haftalarında doğru beslendikleri takdirde sınavda başarı oranını ve motivasyonlarını yükseltebilirler.

Kahvaltı Çok Önemli

“Kahvaltı en önemli öğün”. Tüm uzmanların sık sık vurguladığı bu cümle gerçekten çok değerli.Kahvaltılarını eksiksiz ve düzgün yapan öğrencilerin okuduğunu anlama, öğrenme ve sınavlardaki başarı oranları kahvaltılarını es geçen ve yapmak istemeyenlere göre çok daha yüksek görünüyor.Kahvaltılarınızda Haşlanmış yumurtayı alışkanlık haline getirebilir, 2-3 adet ceviz , beyaz peynir ve  süt ile yapılan kahvaltı sınav günü yapılacak kahvaltılar için yeterli ve idealdir. 

“Şeker Tüm İnsanlar ve Sınava Girecek Öğrenciler için Çok Zararlı” 

Protein, yağ ve karbonhidrat bakımından yeterli olan kahvaltılar sınava giren öğrencilerin kan şekerlerini dengede tutar ve sınav günü konsantrasyon sorunlarının önüne geçer. Basit şekerlere dikkat. Çikolota, kola, bisküvi , şekerli drajelerde bolca bulunan basit şekerler sınav motivasyonu ve dolayısıyla sınav başarısına negatif yönde etki gösterir. Şeker değerleri oldukça yüksek ve zararlı olan bu tür besinler öğrenciye o an için kendisini iyi hissettirebilir fakat daha sonra işler değişir kan şekeri birden düşer ve bu durum hipoglisemiyi tetikler. Hipoglisemi ise konsantrasyon bozukluklarına yol açabilir.

 Protein, karbonhidrat ve yağ içeriği yeterli olan kahvaltılar, öğrencilerin kan şekerini dengeleyerek sınav konsantrasyonunun artmasını sağlar.Bu durum isteksizlik, yorgunluk, ve aşırı uyku hallerine neden olabilir. Sınav haftası mümkün olduğunca basit şeker kullanımından sakınmanız öneriliyor.

Sağlıklı beslenme öğrencilerin sınav haftasında en önemli uygulamalarının başında gelmelidir. Sınav haftası öğrencilerin 2 ya da 3 kez balık tüketmeleri ve 
ceviz’in nimetlerinden  de faydalanmaları öneriliyor.

Yanlışlara kesinlikle düşmeyin

Halk arasında “çikolota ye zihni açar, tatlı tüket kafan zehir gibi olur”  gibi yanlışlara sınav haftası düşmemeye gayret gösterin yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu tür besinler size bir an faydalı gibi gelebilir fakat sınavın ortasında kan şekerinizin düşmesini konstrasyon bozukluğu yaşamayı istemezsiniz emin olun.

Sınav Öncesi Çay Kahve Tüketimini Sonlandırın

Ayrıca sınav günü ve mümkünse 1 hafta önceden çayı ve kahve türlerine ara verin.Zira bu içecekler bol miktarda kafein bulundurdukları için stress seviyesini de doğrudan etkiler ayrıca sık idrara çıkmaya ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Sınav gününden önce gaz yapabilecek besinlerden de uzak durmanız tavsiye edilir.

Tüm öğrencilere girecekleri her türlü sınavda başarılar diliyoruz.

Kamupersoneli.net