Diyanet Personeli

TDV : Kur'anı Kerim 180 Dile Çevirilecek

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin bazı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bilgin Kur’anı Kerim’in Mealini Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 180 dile çevirmeyi planladıklarından söz etti. Mazhar Bilgin dünya üzerinde 180 farklı dilin konuşulduğunu hatırlatarak  “Kur’an-ı Kerim mealini bu 180 dile çevirmeyi hedefliyoruz. Bu büyük bir proje. Ümit ediyorum ki çok uzak olmayacak bir zamanda Allah bize nasip edecektir” şeklinde konuştu.

Mazhar Bilgin basın mensuplarıyla söyleşisi esnasında dünya üzerinde var olan , nefes alan hiç bir insan ve milletin Kur’anı Kerim’siz kalmaması için vakıf olarak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Kur’anı Kerim’in tüm insanlığa, kendi dilleriyle hitabını kendilerine hedef olarak seçtiklerinin altını çizen Bilgin “Bugün için İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Kırgızca, Bulgarca, Kazakça, Boşnakça gibi 10 dilde kendi matbaamızda Kur’an-ı Kerim meali yaptırıyoruz. Projelendirdik. Çalışmalara başladık. İnşallah Kur’an-ı Kerim mealini bütün dünyaya yayacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı , Turizm ve Kültür Bakanlığının Ankara’nın Sincan ilçesinde kullanmadıkları modern ve oldukça büyük makinelerinin bulunduğu bir maatbaa’nın bu bakanlıklar tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) ‘e tahsis edilmesinin planladığını söyleyen Mazhar Bilgin sözlerine şu şekilde devam etti.

Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının Ankara Sincan’da kullanmadığı, büyük ve modern makinelerin bulunduğu bir matbaanın Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edileceğini belirten Bilgin dünya üzerinde hali hazırda bu tür bir projenin olmadığını ve TDV olarak bu projeyi gerçekleştirme gayretlerinin ALLAH’ın izniyle nihayete ereceği inancında olduklarını belirtti.

 Kamupersoneli.net