Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir İstifa Etti!

Sabah saatlerinden itibaren ordunun darbe girişimi başlattığı Sudan'da, Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir istifa etti!

DÜNYA 11.04.2019, 10:34 11.04.2019, 11:11
Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir İstifa Etti!

Sabah saatlerinden itibaren ordunun darbe girişimi başlattığı Sudan'da, Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir istifa etti! Siyasi karışıklığın devam ettiği Sudan’da sıcak bir gelişme daha yaşandı.

TSİ 10:25 sularında ise Reuters bir flaş gelişmeyi okuyucularına aktardı. Al Hadath TV’ye konuşan bir bakana dayandırılan haberde Beşir’in görevini bıraktığı ve bir geçiş konseyi için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Kuzey Darfur’da Üretim ve Ekonomik Kaynaklardan Sorumlu Bakan Adil Mahcub Hüseyin Dubai merkezli Hadath TV’ye konuştu. Hüseyin, “Cumhurbaşkanı Beşir’in görevi bırakmasının ardından görevi alacak askeri bir konsey oluşturmak için görüşmeler devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Sudan’da ordunun devlet televizyonu binasını kuşattığı açıklanmıştı. Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirmişti. Reuters’a konuşan görgü tanıkları, Sudan ordusuna ait araçların bazı kilit öneme sahip yol ve köprüleri kapadığını aktarırken göstericilerin, “O düştü, biz kazandık” diye sloganlar attığını öne sürdü. Reuters, binlerce kişinin Hartum’daki Savunma Bakanlığı binası önüne gelerek oturduğunu aktardı.

19 Aralık 2018’den beri hayat pahalılığını protesto eden göstericiler Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasını istiyordu. Göstericiler bu hafta başkent Hartum’da gösterilere devam ederken el-Beşir istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Ayrıntılar gelecek...

Yorumlar (0)