24 Eylül 2019 Salı 09:14
Turizm Bakanlığı ile MEB'den istihdam garantili iş imkanı! Nitelikli eleman yetiştiren liselerin sayısı 200'e çıkıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki bakanlık arasındaki "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü"nün imza törenine katıldı. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin ekonomi ve demokrasi ile bütünleşik ilerlemesinin önemine işaret etti. Ekonomi ile sağlıklı bir iletişimi olmayan ve demokrasiye hizmet etmeyen eğitim sisteminin fonksiyonel olmayacağını vurgulayan Selçuk, Türkiye'de dünya ekonomisi ile bütünleşme yolunda en hızlı yol alan sektörlerinden birinin turizm olduğunu dile getirdi.

Selçuk: Turizm sektörünün aradığı nitelikli elemanların yetiştirilmesinin önemli

Turizm sektöründe bu yıl yaşanan gelişmelere işaret eden Selçuk, "Bu başarıyı dikkate aldığımızda mevcut potansiyeli daha iyi değerlendirmek ve turizm sektörüne çok daha nitelikli bireyler yetiştirme konusundaki amacımız güçleniyor. Bu bağlamda verilen eğitimin hem öğretmenlerimiz, hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz tarafından tatmin edici bir seviyeye ulaşması çok çok önemli." dedi. Turizm sektörünün aradığı nitelikli elemanların yetiştirilmesinin önemini vurgulayan Selçuk, bu kapsamda iki bakanlık arasındaki protokolün büyük önem taşıdığını söyledi. Selçuk, "Öğrencilerimizin gelecekte bu alandaki gelişmeleri gördüklerinde mesleki eğitime olan ilgilerinin çok daha artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl mesleki ve teknik eğitimde yaşanan gelişmelere de değinen Selçuk, "Orta vadede mesleki ve teknik eğitimin, dijital ve yabancı dil becerileri gelişmiş öğrencilerimizle birlikte bir sıçrama yapacağına ilişkin somut kanıtlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Turizm sektörünü mesleki eğitimde motor sektörlerden birisi olarak görüyorum. Çünkü burada somut olarak hemen yol alma ve sonuca ulaşma imkanımız çok daha kolay." diye konuştu.  

Ersoy: " Turizm meslek liselerini otellerle eşleştiriyoruz ve sektörün ihtiyacı olan öncelikli lisanların eğitimini veriyoruz"

Bakan Mehmet Nuri Ersoy da konuşmasında turist sayısının 2023'e kadar ciddi oranlarda artırma hedeflerinin bulunduğunu hatırlattı. Sadece otel sayısını artırarak bu hedefin başarılamayacağına işaret eden Ersoy, turizm için insan kaynağının da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu alanda en etkili ve doğru çalışmanın "ağaç yaşken eğilir" mantığı olduğunu dile getiren Ersoy, bu kapsamda geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan mesleki eğitimde iş birliği protokolünü hatırlattı. Geçen yılki protokolde turizm meslek liselerinin müfredatlarının sektörel ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi, eğitimin sektörle beraber verilmesi ve öğrencilerin turizm sektörüne kazandırılması çalışmalarının bulunduğuna dikkati çeken Ersoy, şöyle devam etti: "Geçen sene çalışmalara 11 okulla başlamıştık. Bu protokol dahilinde turizm meslek liselerini otellerle eşleştiriyoruz ve sektörün ihtiyacı olan öncelikli lisanların eğitimini veriyoruz. 

Konuşmaların ardından bakanlar Ersoy ve Selçuk, protokolü imzaladı. 

İstihdam garantili okul hedefinde çıta yükseltildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalan "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü" ile, istihdam garantisiyle nitelikli mezunlar yetiştiren turizm meslek liseleri hedefi büyütüldü. Konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek içecek hizmetleri alanlarında, oteller içinde açılan ve sayısı halen 11 olan istihdam garantili lise sayısı her yıl artışla 2023'e kadar 200'e ulaşacak. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda halen konaklama ve seyahat hizmetleri alanında 11 bin 507, yiyecek içecek hizmetleri alanında 53 bin 751 öğrenci olmak üzere 65 bin 258 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilere İngilizce derslerine ek olarak bulundukları bölgenin turist profiline göre Rusça, Çince, Almanca, Arapça gibi dil dersi eğitimleri de veriliyor. Alan öğretmenlerinin yeterliklerinin artırılması, öğrencilerin sektördeki gerçek üretim ortamlarında bilgi ve becerilerini geliştirmesi, en az 2 yabancı dili iyi bilen niteliklerle mezun olmaları, okurken burs almaları ve mezun olduktan sonra istihdam edilmelerini öngören protokol uyarınca, her yıl kapsama alınan okul sayısı artırılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rahmi özkaya 2019-09-24 10:21:00

Sayın Bakanlarımızın düzenlemiş olduğu protokol dosyasıyla ülkemız ekonomısıyle turızmın gelışmesıne ve kırsal turızmın teşvikiyle kalkınma refah yaşam sıyesi yükselmesını sağlanmasını beklıyorum.. Başarılar. saygılar