Dolar son dakika ne kadar oldu? 14 Mayıs Çin, ABD'ye misilleme yaptı, dolar yönünü yukarı çevirdi...

14 Mayıs 2019 dolar kuru son dakika ne durumda? Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın çifte hamlesiyle, İstanbul seçimlerinin dolar kuru üzerindeki etkisi kırılmaya başlasa da bugün; Çin'in ABD'ye 60 milyar dolarlık misillemesi sonrasında dolar yönünü yine yukarı çevirdi. Peki, bugün dolar anlık kur ne kadar?

EKONOMİ 14.05.2019, 08:36 14.05.2019, 11:09
Dolar son dakika ne kadar oldu? 14 Mayıs Çin, ABD'ye misilleme yaptı, dolar yönünü yukarı çevirdi...

Reuters’ta dün yer alan bir habere göre TCMB’nin 2018 karının bütçeye erken aktarılmasının ardından bütçenin daha fazla bozulmaması için bankanın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin de merkezi yönetim bütçesine aktarılması planlanıyor. 

Bu hamleye ekonmistlerden yoğun tepkiler gelmeye devam ediyor. Bunun para basmaya benzediğini, kur artışı ve enflasyona olumsuz yönde etki edeceğini söyleyen uzmanlar kararın yasalaştırılma sürecini merakla bekliyor.

YSK’nın kararndan sonra dolar kuru yukarı yönlü sert hareketlerine devam ederken Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdi. Bu karar piyasadaki TL ihtiyacının artmasından dolayı örtülü bir faiz artışı sağladı. Dolar kuru Merkez Bankası’nın bu hamlesi sonrası bir miktar gerilese de gece saatlerinde gelen ikinci bir hamle dolar kurunu 6.06 TL seviyelerine kadar düşürmüştü.

ABD ile Çin arasında cuma günü devam eden ticaret müzakerelerinde bir sonuca ulaşılamaması ve ABD'nin 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yüzde 25 gümrük tarifesi kararının yürürlüğe girmesinin ardından Çin'den beklenen misilleme dün geldi.

Çin, Haziran'dan itibaren toplam 60 milyar değerindeki ABD ürünlerine yüzde 5 ile yüzde 25 arasında gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

Kararın etkisiyle yükselişle başlayan dolarda son durum ne?

Dolar/TL

Dolar Alış: 6,0900

Dolar Satış: 6,0957

Euro/TL

Euro Alış: 6,8489

Euro Satış: 6,8569

Döviz kurlarında son durum...

Kanada doları, İsviçre frangı, İngiliz sterlini ve daha fazlası...

Yorumlar (0)