Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası Ekim Ayında Meclis'ten Geçer Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası milyonlarca vatandaş tarafından merakla bekleniyor. Muhalefet partilerinin bu konuda atmış olduğu adımlar sonrası yasanın çıkmasını bekleyen vatandaşlar umutlarını artırdı. Peki EYT Yasası, Ekim ayında TBMM'den geçer mi? EYT Yasasına dair son gelişmeleri sizlere aktarıyoruz.

EKONOMİ 18.09.2018, 18:22 19.09.2018, 08:22
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası Ekim Ayında Meclis'ten Geçer Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar uzun süredir emeklilik yasasının çıkarılmasını bekliyorlar. Bu konuda mağdur olan milyonlarca vatandaş yaşanan son gelişmelerin ardından sabırsızlıkla Ekim ayını bekliyorlar. 

EYT Yasası için 4 partinin kanun teklifi vermesi bu konu üzerine gitmesinin ardından EYT Yasası için beklemekte olan vatandaşların en merak ettiği soru yasa TBMM açıldığında çıkarılır mı? İşte EYT Yasasına dair son gelişmeler.

EYT'LİLER EKİM AYINI BEKLİYORLAR

Emekli olmak için yaşa takılan vatandaşlar 1999 yılında çıkan kanun ile 1999 yılı ve öncesinde işe girenler mağdur edilmişti. Bu yasadan dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlar son dönemlerde yapmış oldukları çalışmalar ile seslerini duyurmuşlardı. Seçimden önce yürütülen çalışmalar seçimlerden sonra da devam etmiş ve EYT Yasası için muhalefet partileri çalışmalar yapmışlardı. 

MHP, İYİ Parti ve CHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için kanun teklifleri ve soru önergeleri vermişlerdi. EYT konusunda detaylı çalışmalar yapan muhalefet partilerinin bu girişimleri sonrası ise CHP'den konuya dair diğer partilere bir çağrı geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkarılması için 4 partinin yeterli olacağını vurgulayan CHP, AK Parti olmadan yasayı çıkarabileceklerini ifade etmişti. 

4 PARTİNİN 302 MİLLETVEKİLİ BULUNUYOR

AK Parti TBMM’de 290 sandalyeye sahip bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yasa teklifi veren CHP’nin 144, MHP’nin 50, İYİ Parti’nin 41 milletvekili bulunuyor. Teklife destek vereceğini açıklayan HDP de Meclis’te 67 milletvekili ile temsil ediliyor. Böylece, teklifi destekleyen partilerin toplam oyu 302’ye ulaşarak, çoğunluğu sağlıyor.

Eğer dört parti anlaşma sağlarsa EYT Yasası, TBMM açıldığında çıkarılabilir. Ayrıca EYT Yasası konusunda Meclis'te bulunan 120 vekilinde mağdruriyeti bulunuyor. Yaklaşık 120 vekil EYT Yasasından dolayı emekli olamadılar. EYT mağduru vekiller arasında AK Partili milletvekilleri de bulunuyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (35)
Ali 1 yıl önce
Gasp edilen hakkımızı istiyoruz duyun artık sesimizi.
Erkan 1 yıl önce
Eyt en buyuk maduriyettir insanlarin hakkini yediler şimdi erken emeklilik gibi gösteriyorlar yazik
İsmail 1 yıl önce
Tartışmasız 1 ekim alternatif yok artık yeter eyt magdurları
celal 1 yıl önce
tüm eyt mağdurlarinin bu yarasaya destek vermesi lazım.
Atminem 1 yıl önce
3 milyon surüyeliye bakıyor devletimiz ama kendi fatandaşına bakmıyor niye adam günüdolmüş. Pirimi tamam emekli olamıyor neyapalım hekeş madur duruma düşmüş bukanunu acil birşeki çıkarda millet huzura kavuşur içAllah
nsdir 1 yıl önce
Sadece hakkımız olanı istiyoruz
Haydar 1 yıl önce
kanunlar çıkartılırken kesinlikle geriye dönük haklara dokunulmaz. bu anayasamıza ve vicdana uymaz. bu rahatsızlığı yeni tüzükle kaldırmak zaruriyettir.
saygılarımla,
Mehmet 1 yıl önce
Bu kakadar haksizlik yeter artik bu dunyanin obur tarafi var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın