Meyve ve Sebze Alışverişinde Yeni Dönem Başladı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklama ile beraber Sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takip edilmesi için Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Meyve ve Sebze Alışverişinde Yeni Dönem Başladı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıklamasında; Hal Kayıt sistemi Mobil Uygulamasını hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Konuyla alakalı olarak açıklamasında ise; "Sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takip edilmesi için 'Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdik.

Tüketicilerimiz cep telefonlarına yükleyecekleri HKS Mobil Uygulama ile künyedeki karekodu okutarak, satın aldıkları sebze ve meyvelerin üreticisini, üretim zamanını ve üretim yöntemini öğrenebilecek.

Tezgahta perakende satış fiyatını gördüğü ürünün üreticiden hangi fiyattan satın alındığını ve aradaki diğer el değiştirmelerde değişen fiyatı anlayabilecek" ifadelerinde bulundu.

Gümrük Bakanlığının resmi internet sitesinde ise konuyla alakalı olarak yayımlanan duyuru içerisinde;

"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 5957 sayılı Hal Kanunu gereği Türkiye’deki sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulması, sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takip edilebilmesinin sağlanması amacıyla kurulan Hal Kayıt Sisteminin e-Devlet Kapısı ile entegrasyonunu sağladı.

Türkiye’nin sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takip edildiği Hal Kayıt Sistemi e-Devlet ile entegre oldu.

Böylece ürün künyesi sorgulama hizmeti ile vatandaşlar satın aldıkları sebze ve meyvelerin üreticisini, üretildiği bölgeyi, üretim zamanını ve hangi üretim yöntemi ile üretildiğini öğrenebilecek.

Organik olarak satılan ürünlerin gerçekten organik olup olmadığı tespit edilecek

Sunulan bir diğer hizmet olan fiyat bilgisi sorgulama olacak

Tüketiciler perakende olarak satın aldıkları sebze ve meyvelerin toptan fiyatlarına ilişkin bilgi sahibi olacak

Üreticiler de ürettikleri ürünlerini satışa sunmadan önce piyasada oluşan fiyatı görebilecek." ifadelerine yer verildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE