Bilim Kurulu’ndan kritik koronavirüs açıklaması: Salgının ne zaman kontrol altına alınacağı belli oldu!

Bilim Kurulu’ndan kritik koronavirüs açıklaması: Salgının ne zaman kontrol altına alınacağı belli oldu!

Türkiye, 10 Mart tarihinden beri koronavirüs salgınıyla mücadele içerisinde. Salgına ilişkin, henüz bir aşının ve tam tedavi yönteminin geliştirilememesi, salgının ne zaman kontrol altına alınabileceği sorularını gündeme getirdi. Konuyla ilgili Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışan Bilim Kurulu, koronavirüs salgınının ne zaman kontrol altına alınabileceği sorusuna cevap verdi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, virüsü 2 – 3 ay içerisinde kontrol altına alma ihtimalimiz olacak” dedi.

2 – 3 HAFTAYA GÖRECEĞİZ

Koronavirüs salgınıyla ilgili önlemler alınmaya devam ediyor. Ancak önlemlerin ne kadar etkili olduğu henüz belirlenmedi. Prof. Yamanel, 2 – 3 hafta içerisinde salgın için alınan önlemlerin ne kadar etkili olduğunun ortaya koyulacağını açıkladı. Yamanel, yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

“Biz vatandaş olarak alınan tedbirlere riayet ettiğimiz zaman 2-3 hafta içerisinde bir kırılma noktası göreceğiz ve bu pik yatay bir plato çizmeye başlayacak, o zaman biz aldığımız tedbirlerin de yerinde olduğunu görmüş olacağız. Ama bu tedbirlere uymazsak da o zaman bu pik seviyeye ulaşmamız daha uzun sürecek ve daha çok vakamız olacak. O nedenle vatandaşlardan tekrar rica ediyoruz. Mutlaka alınan bu tedbirlere uymaları, evde kalabilecek olanların evde kalması gerekiyor”

Bilim Kurulu’ndan kritik koronavirüs açıklaması: Salgının ne zaman kontrol altına alınacağı belli oldu!

BAŞARILI OLMAMIZ İÇİN..

Alınan tedbirlerin sonucunun 3 hafta sonra görülebileceğini ifade eden Yamanel, kritik dönemle ilgili, önemli açıklamalarda bulundu. Ülkece başarmış sayılabilmek için herkesin kurallara uyması gerektiğini ve işi olmayanların kesinlikle evden çıkmaması gerektiğini vurguladı. Prof. Yamanel açıklamasında, “"Kurallara uyup da bu 2-3 haftada bu piki kırabilecek miyiz çok önemli. Eğer biz kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak. Yani işi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın. Burada tabii kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üstünde olanlar çok önemli, bir de 20 yaşın altı tabii, hem bu hastalığı daha sağlıklı geçirdiği için hem de gezerek, dışarıda daha çok bulunarak daha fazla yaydığı için. Çalışması gereken grupların da sosyal mesafeye çok dikkat etmeleri, 1,5-2 metrelik mesafeyi korumaları, kalabalık ortamlarda maske takmaları ve el hijyenine mutlaka özen göstermeleri lazım."

Bilim Kurulu’ndan kritik koronavirüs açıklaması: Salgının ne zaman kontrol altına alınacağı belli oldu!

RAMAZAN AYINDA DA DİKKAT EDİLMELİ

Uzmanlar, salgında beslenmenin ve bağışıklık sisteminin her zaman çok önemli olduğunu burguluyor. Ramazan ayında da beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerektiğini ve mutlaka yeterli besin tüketilmesi gerektiğini söyleyen Yamanel, “"Bağışıklık sistemimizin güçlü olması lazım biliyorsunuz bu virüsle savaşmak için. O yüzden de Ramazan ayı boyunca mutlaka dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor ve bol sıvı tüketmek de çok önemli biliyorsunuz. Yine uyku düzeninin de iyi olması gerekiyor, o yüzden 8 saatlik uykuya, bol sıvı tüketmeye ve yeterli ve dengeli beslenmeye Ramazan ayında da dikkat etmek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

SALGINA HAZIRLIKLI YAKALANDIK

Prof. Dr. Yamanel, Türkiye’nin salgına hazırlıklı yakalandığını söyleyerek, iyileşme sayılarına dikkat çekti. Vakaların 2 ay daha geç görüldüğünü ifade ederek, “İyileşme sayılarımız gayet iyi, bunu tabii bizim sağlık sistemimizin iyi olmasına bağlıyorum. Hem hekim ve sağlık çalışanları hem sağlık hizmeti ve sağlık sistemimiz açılarından genel olarak Avrupa'nın en iyilerinden bir tanesine sahibiz ve böyle olunca da iyileşmelerimiz fazla. Bir de tabii Sağlık Bakanlığımızın Bilim Kurulumuzun aldığı kararlarla biz vakaları 2 ay geç görmeye başladık ve bu bize bir tecrübe oldu, daha hazırlıklı yakalandık” dedi.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler