CHP Milletvekili Deniz Baykal'dan Referandum Açıklaması! 'Büyük Başka Plan Var'

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Irak'ta gerçekleştirilen referanduma dair önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 27.09.2017, 22:53
CHP Milletvekili Deniz Baykal'dan Referandum Açıklaması! 'Büyük Başka Plan Var'

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bazı etkinliklere katılmak için gittiği Antalya'da IKYB tarafından gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

''OLAYIN TEMELİNİ BİLMEK LAZIM''

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak'ta gerçekleştirilen referanduma ilişkin değerlendirmesinde bu tür girişimlerin daha öncede yaşandığına dikkat çekerek olayın temelini bilmek gerektiğini vurguladı. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal konuya dair açıklamasında, “Olayın temelini bilmek lazım. Türkiye geçmişte çekiç güç olayıyla karşı karşıya kaldı. Ortadoğu’da siyasi parçalanmayı gerçekleştirmek için uluslararası güçler, Irak’ın merkezi güçlerinin 38’inci paralelin kuzeyine ulaşmasını engellediler.'' 

''YENİ BİR AŞAMADAYIZ''

''Irak parçalanmaya başladı, daha sonra 1 Mart tezkeresiyle yaşanan dönem var. Şimdi yeni bir aşamadayız. Bütün bunların hepsinin mantığı tektir. Sırada bölgenin dinamikleri, büyük güçlerin planları, hesapları doğrultusunda yeni siyasi şekillenmeye doğru taşınmak isteniyor. Her aşamada bunu gördük. Yaşanan olaylar da budur. Olayları değerlendirirken hiçbir şekilde hataya yer yoktur, olmamalıdır” ifadelerini kullandı. 

''BÜYÜK BAŞKA PLAN VAR''

Irak referandumuna dair açıklamalarında bölgede başka büyük planların olduğuna dikkat çeken Deniz Baykal, diyalog vurgusunda bulundu. “Dilekleri var. Yaşama geçirmek istiyorlar. Özlemlerin ötesinde arka plan var. Bunu anlamak lazım. Büyük başka plan var. O plana alet olmadan, bölgenin dengesini göz önünde bulundurarak bölge ülkeleriyle uyumlu ve işbirliği içinde yaklaşmaktan başka çare yoktur.''

DİYALOG VURGUSU

Türkiye'nin konu hakkındaki tavrına da değinen CHP Antalya Milletvekili Baykal şu değerlendirmelerde bulundu. ''Ne askeri yöntemle, asarız, keseriz çare olur, ne de sürece teslim olmak bana da bir şeyler düşer deyip beklenmelidir. Yapılması gereken bölgedeki yaşayan toplumların kendi aralarında ciddi bir diyalog ve anlayışı, birliğini geliştirmektir. Nüfus yapısını değiştirmekten vazgeçmektedir. İşbirliğinin temel şartı, bazı bölgelerdeki nüfusu oldu bittilerle büyük devletlerin desteklerinden güç alıp, etnik temizlemekten uzak durulması lazım. Bu konuda anlayış birliğine girdikten sonra herkesin özlemleri, istekleri, benzer talepleriyle uyum içinde bölgeyi sarsmadan çözüm bulunabilir”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)