Gambiya'da Muhalefet Liderine 3 Yıl Hapis Cezası Verildi

Gambiya'da muhalefet lideri "yasa dışı gösteriye katılma" ve "şiddete teşvik" gibi suçlardan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gambiya'da Muhalefet Liderine 3 Yıl Hapis Cezası Verildi
Gambiya'da muhalefet lideri "yasa dışı gösteriye katılma" ve "şiddete teşvik" gibi suçlardan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, Birleşik Demokrat Parti (UDP) lideri Ousainou Darboe'nin nisan ayında düzenlenen "yasa dışı protestolara katılma", "şiddete ve isyana teşvik" gibi suçlardan üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Darboe ile mahkemeye çıkan UDP'nin 19 üyesinden sadece birinin beraat ettiği, diğerlerinin de çeşitli suçlardan hapis cezası aldığı bildirildi.

UDP'nin gençlik kolu lideri Solo Sandeng, 14 Nisan 2016'da düzenlenen gösteriler sırasında gözaltına alınmış ve polis gözetimindeyken hayatını kaybetmişti.

Darboe ve diğer parti üyeleri, Sandeng'in "ölü ya da diri" kendilerine verilmesi için gösteriler düzenlemişlerdi. Bu gösteriler sırasında Darboe'nin gözaltına alınmasının ardından insan hakları örgütleri Gambiya hükümetine tutukluları serbest bırakması için çağrıda bulunmuştu.

Gambiya nerede?


Gambiya ya da resmi adı ile Gambiya İslam Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir devlettir. Ülke yüzölçümü açısından Afrika kıtasının en küçük ülkesi konumundadır. Ülke Gambiya Nehri'nin her iki kıyısı boyunca kurulmuş olup, Atlas Okyanusu kıyısı hariç, tamamen Senegal ile çevrili bir konumdadır. Ülke genelinde 2013 tahmini nüfus sonuçlarına göre 1.740.860 kişi yaşamaktadır.Ülkenin başkenti, Atlas Okyanusu kıyısında ada üzerine kurulu olan Banjul'dur.

Kamupersoneli.net | AA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 10:26
YORUM EKLE