15 Aralık 2018 Cumartesi 00:29
Kültür Bakanı Ersoy'dan Personel İstihdamı Hakkında Açıklama!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada;

"Dünyaya sunacağımız, onlarla paylaşacağımız çok değerimiz var.

2019 yılı itibarıyla kazı çalışmalarımızı 12 aya çıkartacak bir proje hazırladık. İlk etapta proje dahilinde kazı sürelerinin uzatılması ve daha fazla arkeolog istihdam edilmesi şartıyla 20 kazıyı destekleme kararı almış bulunmaktayız.

Yurt dışından gelen vatandaşlarımızı da sayarsak yıl sonu itibarıyla 46 milyonun üzerinde bir turisti ülkemizde ağırlamış olacağız" dedi.

Arkeolog Nedir? Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeologlar neler yapar?

Arkeolog tanımı yapmadan önce Arkeoloji ne demek kısaca ondan bahsedelim. Arkeoloji Nedir? Arkeolojik yöntemlerle ortaya çıkarılmış kültürleri, sosyoloji, coğrafya, tarih, etnoloji gibi birçok bilim dalı ile ortaklaşa yapılan araştırma ve inceleme yapan bilim dalıdır.

Bazı kişiler Türkçe’ye çevrildiğinde “Kazı bilim” olarak talihsiz bir benzetme yapsa da Kazı sadece Arkeolojik Yöntemlerden biridir. Arkeoloji bir çok bilim dalının ortak kümesinde olup, aslen insanlığın kültürel geçmişini, kültürlerin zaman içinde değişim şekillerini ve birbirleri ile ilişkilerini inceler.

Yunanca kökenli olan Arkeoloji, ἀρχé ar(ch)ke yani Türkçe eskiden gelen, ό λόγος logos yani Türkçe Öğreten, Bulgu, Bilgi, anlamına gelmektedir.

Arkeoloji kendi içinde dallanan bir bilim dalıdır. Bunlar Prehistorya yani Tarih Öncesi, Klasik, Mısır, Ortaçağ, Tevrat, Prohistorya ve Ön Asya Arkeolojilerine ayrılabilir. Tarih öncesi ve sonrası eldeki buluntulara göre bilgi edinme isteyen Arkeoloji biliminin uzmanlarına Arkeolog denmektedir.

Özellikle eski yerleşim birimlerin zamanla yok olup sonrasında yeni yerleşimler üzerine yapılmaktadır.

Eski tip bu yerleşim örnekleri genelde kerpiç ile yapılanmıştır. Bu kerpiçler yıkıntı ile zamanla tepeler yani Höyükler dediğimiz, Arkeolojik alanlar oluştururlar. Türkiye tam anlamıyla Höyük zenginidir.

Çatalhöyük, Alacahöyük ve Yalıhöyük gibi meşhur höyüklerimiz dışında bir çok Antik Kentlerimiz de bulunmaktadır. Anadolu medeniyetlerin anasıdır diyebiliriz.

Arkeologlar çalışmalarını insanların yaşadığı yerleri önce bilimsel araştırmalarla tahmin eder ve kazılara başlarlar. Tarih öncesi bulunan her buluntu insanlık tarihi için çok ayrı önemlidir.

Arkeolog Nedir?

Arkeolog, bilim dallarından biri olan arkeoloji alanında eğitim almış, uzman ve bilirkişi konumunda olan mesleki çeşitlerden biridir.

Arkeolog insanın yaradılışından dünya üzerinde görülmesinden Orta çağa kadar geçen süreç içinde insana dair ne varsa, geçmiş zamandaki buluntulara ve kazılara göre, ister su altı, ister toprak altı yada yüzeyi inceleyen ve geçmişle bağlantılarını araştıran ve koruyan kişilerdir.

Çok zorlu ve zaman harcayan bir meslek grubu üyesi olan Arkeolog sınıfına katılma, özellikle bu işi seven kişiler tarafından seçilmektedir.

Doğa meraklısı, tarih seven, açık havalarda kazıyla uğraşmaktan çekinmeyen, sabırlı, iyi gözlemler yapabilen, araştırıcı kimliğim var diyorsanız o zaman Arkeolog olmanızın önünde tek engel diplomadır. Diploma almak için tabi ki bir Üniversite kazanmalı ve ilgili bölümü kazanıp bitirmek gerekir.

Arkeologların Çalışma Alanları ve İş Bulması  

Arkeologlar Yurt içinde resmi olarak çalışan bir meslek grubudur. Arkeologların çalıştıkları yerler hakkında ise birkaç yer sunabiliriz. Öğretim görevlisi veya Araştırmacı olarak Üniversitelerde iş imkanı bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı çatısı altında Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müzeler ve koruma komitelerinde, Özel Müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA yani Maden Tetkik ve Arama’da çalışabilirler.

Arkeologlar Ne kadar Kazanır?

Arkeologlar 4 yıllık dönemden sonra, teknik çalışmalara katılmaya başladıklarında asgari ücretin 4 yada 5 katı kadar maaş almaktadırlar. Uzmanlaştıkça bu maaşlar artmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan kara 2018-12-15 01:05:25

MTA da calismak istiyorum