"Öğretmenler Sorgusuz Sualsiz Açığa Alındı"

Eğitim-Sen Hakkari şubesi, açığa alınan öğretmenlerle ilgili açıklamalar yaptı: "Öğretmenler Sorgusuz Sualsiz Açığa Alındı"

GÜNDEM 20.09.2016, 14:45 20.09.2016, 14:52
"Öğretmenler Sorgusuz Sualsiz Açığa Alındı"
15 Temmuz darbe girişimi ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nda da görevden almalar yaşandı. Hatta en fazla görevden almalar 28 bin ile Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapıldı.

Eğitim-Sen Hakkari şubesi, görevden alınan 28 bin öğretmen hakkında yazılı açıklama yaptı. Eğitim-Sen Hakkari şubesi, öğretmenlere kendini savunma hakkı vermeden, sorgusuz sualsiz ihraç ettiklerini, ardından da sendikaların eylemlerine katıldıkları için 11 bin öğretmeni görevden aldıklarını açıkladı. Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerin öğretmensiz oldukları da söylendi.

Yapılan yazılı açıklamada Hakkari'de açığa alınan öğretmenlere hakkında da :
“Hakkari ve ilçelerinde eğitim öğretim yılı her zamankinden daha çok sorunla başladı. 1500'ü aşkın öğretmen açığı, başta Yüksekova ilçesinde olmak üzere, derslik, pansiyon, lojman açığı bile sağlıklı bir eğitim öğretimin olamayacağının göstergesidir. İl Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve bakanlık tarafından ortak bir çalışma ile ilimizdeki öğretmen açığının en kısa zamanda giderilmesini talep ediyoruz.

Bakanlık tarafından yapılacak öğretmen atamalarına kadar yapılacak tüm görevlendirmelerde ve ek ders karşılığı çalıştırmalarında; şeffaf ve adaletli bir uygulama yapılmasının takipçisi olacağız. Taleplerimiz;15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan hukuksuz ihraçlara, açığa almalara derhal son verilmeli, darbe girişimi ile somut bağlantısı olmayan kamu personeli en kısa sürede görevine başlatılmalıdır.

Hükümet sendikal eylemleri zorlama yorumlarla suç kapsamına almaktan vazgeçmeli, yasa dışı her türlü girişimden uzak durmalı, sendikal eylemleri nedeniyle açığa alınan tüm eğitim emekçileri, ayrım yapmaksızın en kısa sürede görevlerine iade edilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)